Najczęściej udajemy się do lekarza rodzinnego (nazywanego też lekarzem pierwszego kontaktu) – to do niego kierujemy pierwsze kroki w momencie, gdy zachorujemy. Zgłaszamy się do niego również, gdy podejrzewamy u siebie poważniejsze schorzenie i chcemy udać się do specjalisty. Czym zatem kierować się przy wyborze?
Zazwyczaj przychodnie lekarskie umożliwiają nam wybór lekarza rodzinnego – niemal w każdej placówce pracuje przynajmniej kilku. Z tego względu warto zastanowić się, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy. Jak to ocenić i czym sugerować się przy wyborze?
Najważniejsze doświadczenie
To właśnie na doświadczenie powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Ile lat pracuje wybrany przez nas lekarz? Czy od dawna przyjmuje pacjentów w przychodni, do której się zapisaliśmy? Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie – dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie ocenić, czy dany lekarz rodzinny ma odpowiednie doświadczenie i czy jest ceniony przez zarząd placówki, w której jest zatrudniony. Oczywiście nie zawsze staż pracy świadczy o umiejętnościach danego lekarza – świeżo upieczony absolwent studiów lekarskich, który przeszedł staż podyplomowy, zdał Lekarski Egzamin Końcowy i posiada wszelkie uprawnienia do wykonywania zawodu, ale który nie ma zbyt wielkiego doświadczenia, może odznaczać się kompetencją, której niejednokrotnie brakuje niektórym specjalistom pracującym w branży medycznej od lat. Musimy jednak pamiętać o tym, że lekarz rodzinny, który już od dłuższego czasu zajmuje się pacjentami, zazwyczaj potrafi znacznie szybciej postawić trafną diagnozę. Wynika to z faktu, że na co dzień spotyka się z podobnymi przypadkami medycznymi, a w całej swej dotychczasowej karierze napotykał setki podobnych objawów.
Dodatkowo specjalista, który jest zatrudniony w danej przychodni już kilka lat, musi cieszyć się zaufaniem swoich przełożonych, co z kolei oznacza, że świetnie wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Jak zdobyć takie informacje? Najczęściej wystarczy po prostu skontaktować się z recepcją przychodni lub wysłać e-maila.
Co jednak, jeśli przychodnia funkcjonuje dopiero od niedawna? Wtedy warto zwrócić uwagę na to, gdzie wcześniej pracował dany lekarz i czy placówka, w której był zatrudniony, była chętnie odwiedzana przez pacjentów.
Poznaj opinię
Poznanie opinii innych osób, które odwiedzały już wcześniej wybranego przez nas lekarza, może być kluczowe, jeśli chodzi o podjęcie właściwej decyzji. W pierwszej kolejności warto zapytać osoby, które znamy i z którymi mamy kontakt; być może ktoś z naszych znajomych lub dalszej rodziny miał okazję być pacjentem danego lekarza. Jeśli tak, należy bezwzględnie zapytać o to, jakie miał podejście do odwiedzającej go osoby, ile czasu przeprowadził na wywiad z pacjentem, czy badanie było przeprowadzone w sposób dokładny, itd. W tym przypadku możemy być niemal pewni, że poznamy najważniejsze cechy doktora, a także jego stosunek do pacjentów.
W przypadku, gdy nikt ze znajomych ani rodziny nie uczęszczał do przychodni, do której się zapisaliśmy, ani nie miał kontaktu z wybranym przez nas lekarzem, pozostaje zasięgnąć opinii innych osób. W tym celu warto przeszukać internetowe fora, na których ludzie wzajemnie ostrzegają się przed wizytami u niektórych doktorów. Bardzo często znajdują się na nich wartościowe informacje, które również pomogą w podjęciu właściwej decyzji.
Cechy dobrego lekarza
Oczywiście warto pamiętać o tym, że w większości przychodni w każdej chwili można zmienić lekarza rodzinnego. Jeśli okaże się, że wybrany przez nas doktor jest w naszym odczuciu osobą wykonującą swoje obowiązki z przymusu, warto się z nim pożegnać. Jakie zatem powinny być cechy dobrego lekarza? Po pierwsze – musi być skrupulatny. Nikt nie chce, by badanie zakończyło się jeszcze przed jego rozpoczęciem, a cała wizyta sprowadzała się do zadania pytania „Co Pani/Panu dolega?” i wypisaniu recepty. Oczywiście – w niektórych przypadkach wywiad z pacjentem można pominąć, szczególnie, gdy dana osoba prosi jedynie o wystawienie następnej recepty z racji przewlekłej choroby, o której lekarz jest poinformowany. Czasem jednak okazuje się, że niejasne dolegliwości wcale nie są dla lekarza sygnałem do przeprowadzenia dokładniejszych badań, co może grozić niezwykle poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Ze skrupulatnością wiąże się także profesjonalizm – nikt nie chce leczyć się u doktora, który wprawdzie zdał wymagane testy, ale w praktyce jego wiedza nie jest na takim poziomie, na jakim powinna być.
Drugą cechą dobrego lekarza jest bez wątpienia cierpliwość. Tylko cierpliwy doktor wysłucha pacjenta, który potrzebuje przynajmniej kilkunastu minut, by wymienić wszystkie swoje dolegliwości; to cierpliwy lekarz uspokoi pacjenta i uświadomi go, że dopadła go jedynie niegroźna infekcja.
Najważniejszą cechą dobrego lekarza jest jednak podejście do pacjenta; doktor, który chce leczyć ludzi i robi to z pasji i z potrzeby niesienia pomocy, zawsze będzie starał się być uprzejmy, taktowny, otwarty i sympatyczny. Warto przy tym pamiętać, że każdemu lekarzowi może zdarzyć się gorszy dzień – nie należy go przekreślać tylko z powodu jednej wizyty.
Tekst powstał dzięki przychodni bluemedica.pl/usluga/poz/medycyna-rodzinna/