Jak zadbać o słuch latem?

Do pogorszenia się słuchu może dochodzić stopniowo już po 30. roku życia. Początkowo zmiany świadczące o starzeniu się słuchu są niezauważalne. Pojawiają się u każdego, ale w dużej mierze ich postęp zależy od tego, czy ktoś dba o swoje uszy. A warto to robić, bo słuch to jeden ze zmysłów, dzięki któremu możliwa jest komunikacja z otoczeniem i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Sprawdź, jak dbać o słuch latem i spraw, by nie zaszkodzić swoim uszom.

jak-zadbac-o-sluch

Głośna muzyka

Lato to czas festiwali i muzycznych imprez plenerowych. Pamiętaj o tym, by w trakcie koncertu lub meczu, na którym też bywa głośno, zabezpieczyć swoje uszy. Unikaj przebywania w bliskiej odległości głośników. Możesz także skorzystać z zatyczek, które skutecznie wytłumią dźwięki i sprowadzą je do poziomu przyjaznego dla ucha.

Warto wybierać produkty renomowanych producentów. Tanie zatyczki powodują jedynie blokadę woskowiny i zniekształcenie dźwięku. Nie spełniają podstawowej funkcji, którą jest wygłuszenie.

Przebywanie przez dłuższy czas w miejscu, w którym nasilenie hałasu przekracza 85dB może powodować ubytki na słuchu. Czasem mają one charakter przejściowy (dzwonienie w uszach, uczucie zatkania, ból głowy), ale mogą również przyczynić się do trwałej głuchoty.

Na niepożądane skutki hałasu najbardziej narażone są dzieci. Ich uszy są znacznie bardziej wrażliwe, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć podczas taki wydarzeń, jak koncerty, czy przyjęcia z głośną muzyką. Na rynku dostępne są specjalne słuchawki wygłuszające dla maluchów, dzięki którym nie wystraszy ich hałas. Zaś sam słuch nie odczuje jego negatywnych skutków.

Ucho pływaka

Ucho pływaka to potoczna nazwa zapalenia ucha wewnętrznego spowodowanego nagromadzeniem się w uchu wody. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi u osób, które dużo czasu spędzają na basenie.

O problemie trzeba pamiętać szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów. To wtedy najczęściej spędza się czas nad wodą i korzysta z kąpieli, by się ochłodzić. Niech zapalenie ucha nie będzie najtrwalszym wspomnieniem z wczasów nad morzem lub jeziorem.

Choroba objawia się swędzeniem i bólem w środku ucha. Może temu towarzyszyć uczucie zatkania, a także podwyższona temperatura ciała. To schorzenie, które lubi nawracać, więc warto zawczasu mu zapobiegać.

Podczas nurkowania można stosować specjalne zatyczki do uszu, dzięki którym nie dostanie się do nich woda. U pływaków sprawdzą się także krople, które pozwalają utrzymać w uchu odpowiednią wilgotność i zapobiegają stanom zapalnym.

Ponadto należy wystrzegać się kąpieli w zbiornikach z zanieczyszczoną wodą, bo ta szczególnie może sprzyjać rozwojowi bakterii. Po wyjściu należy osuszyć uszy ręcznikiem.

Osoby, które mają skłonność do zapadania na choroby uszu, powinny unikać przeciągów i nagłych zmian temperatur, np. podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Jak jeszcze dbać o uszy?

Nie wolno samodzielnie usuwać woskowiny z uszu, zwłaszcza przy pomocy patyczków kosmetycznych. Jeśli zostaną zbyt głęboko wetknięte w ucho, mogą powodować jego podrażnienie. Co więcej, przesuną zgromadzoną woskowiną wewnątrz ucha. To też może stać się przyczyną stanu zapalnego i powodować niedosłuch.

Każdy, kto zauważy u siebie lub swoich bliskich pogorszenie słuchu, powinien udać się na badanie słuchu. Protetyk słuchu może je wykonać i w razie potrzeby zalecić stosowanie aparatu słuchowego. Specjaliści zalecają, by słuch profilaktycznie badały wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. W przypadku wszelkich problemów mieszkańców miasta Łosice i okolic zapraszamy do gabinetu protetycznego ABC Słuchu.

[Materiał zewnętrzny]