Jak zlikwidować ucisk na nerw w okolicy ręki?

Ucisk na nerw to sytuacja, gdy dochodzi do zablokowania nerwu na skutek urazu, obrzęku, zbierającego się płynu lub łagodnych zmian nowotworowych. Metoda leczenia zależy od tego, na jakim poziomie uciskany jest nerw oraz co powoduje ucisk. W nielicznych przypadkach pomaga sama rehabilitacja. Jeśli jednak ucisk na nerw spowodowany jest czynnikiem zewnętrznym i utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

operacje-reki-warszawa

Ucisk na nerw w okolicach ręki – przyczyny

Ręka jest unerwiona przez gałęzie końcowe trzech nerwów: pośrodkowego, łokciowego oraz promieniowego. Każdy z tych nerwów ma funkcję czuciową (przewodzi dotyk), ale także oddziałuje na mięśnie poruszające ręką i palcami – wyjaśnia specjalista chirurgii ręki dr n. med. Tomasz Matuszewski.

Najczęstszym zespołem objawów, związanym z uciskiem na nerw, zwłaszcza u kobiet, jest zespół cieśni nadgarstka. Do ucisku dochodzi w kanale nadgarstka w odcinku, w którym nerw pośrodkowy rozwidla się na gałęzie końcowe do palców.

Innym przykładem jest ucisk nerwu łokciowego. Jest to nerw, który odpowiada za czucie w palcu małym i w części palca serdecznego. Unerwia wewnętrzne mięśnie ręki, odpowiada za wyprost palców łokciowej strony ręki, a także za chwyt, ponieważ częściowo unerwia mięśnie kciuka.

Z kolei nerw promieniowy dostarcza włókna czuciowe na grzbietową część ręki. Jego bardzo ważną funkcją jest unerwienie mięśni, które odpowiedzialne są za prostowanie nadgarstka i ręki.

Ucisk na nerw w okolicach ręki – objawy

Objawy ucisku na nerwy w okolicach ręki zależą od tego, które nerwy i na jakim poziomie zostały uciśnięte. Mogą to być objawy związane z:

  • zaburzeniem czucia,
  • zaburzeniem funkcji ruchowej (np. opadanie ręki, niemożność wyprostowania, zaburzenia siły chwytu),
  • bólem.

Czasami zdarza się, że ból jest dominującym objawem, zwłaszcza w przypadku ucisku na nerw pośrodkowy (zespół cieśni nadgarstka).

Jak zlikwidować ucisk na nerw?

leczeniu ucisku na nerw w okolicy ręki konieczne jest przede wszystkim odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości – wykazanie, w obrębie którego nerwu występuje dysfunkcja i jaki jest poziom ucisku. Do tego celu służą dwa badania:

  • badanie przewodnictwa nerwowego, nazywane też elektromiografią (EMG) lub neurografią;
  • badanie ultrasonograficzne, które przybliża budowę nerwu w uciśniętym odcinku.

Leczenie ucisku na nerw polega na zlikwidowaniu jego przyczyny. W wyjątkowych sytuacjach może wystarczyć sama rehabilitacja, aby doszło do regeneracji uszkodzonych struktur i ustąpienia objawów. Natomiast, jeżeli ucisk pochodzi z zewnątrz i utrzymuje się przez dłuższy czas, mimo rehabilitacji, to jedynym sposobem na jego usunięcie jest zabieg operacyjny.

Więcej na temat leczenia ucisków na nerwy w okolicach ręki dowiesz się od specjalistów w Model Med w Warszawie – zapraszamy do kontaktu: https://www.modelmed.pl/kontakt/