Jakie są szanse na ciążę przy endometriozie?

Endometrioza, czyli gruczolistość zewnętrzna, dotyka co piątą, miesiączkującą kobietę, w wieku rozrodczym. Jest bolesną chorobą, wywołującą problemy z płodnością. Co należy o niej wiedzieć i jakie są szanse na ciążę przy endometriozie? Zapraszamy do lektury.

ciąża

Czym jest endometrioza?

Endometriozę, już jako pierwszy, opisał w 1690 roku Daniel Shroen. Szacuje się, że występuje ona u 7-15 procent miesiączkujących kobiet i najczęściej dotyka, tych w wieku 25-30 lat. Choroba ta, która polega na nieprawidłowym rozroście błony śluzowej macicy, nadal pozostaje dla lekarzy zagadką. Nieznana jest jej etiologia, pomimo tego, że od lat, naukowcy analizują genezę tych zaburzeń.

W przypadku endometriozy, komórki błony śluzowej macicy, zamiast opuścić organizm, wędrują w jego głąb. Tworzą się w ten sposób guzki, które krwawią, zgodnie z cyklem menstruacyjnym. Taki stan rzeczy powoduje powstanie stanów zapalnych, torbieli i zrostów, co z czasem prowadzi do niepłodności.

Jakie są objawy endometriozy i jak przebiega jej leczenie?

Objawy tej choroby, mogą przypominać inne schorzenia, takie jak np. zapalenie pęcherza, zapalenie przydatków, hemoroidy, czy zespół jelita drażliwego. O tym, że jest to właśnie endometrioza, świadczyć mogą przede wszystkim:

  • obfite i bolesne miesiączki,
  • osłabienie organizmu,
  • bolesne stosunki,
  • ból w obrębie miednicy mniejszej i pleców (w okolicy lędźwiowej),
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • plamienia okołomiesiączkowe i ślady krwi w moczu lub kale (gdy endometrium wszczepi się w pęcherz lub odbytnicę.

Pojawienie się właśnie tych objawów powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty. Lekarz przeprowadzi wtedy szczegółowe badania, które pomogą mu, potwierdzić diagnozę. Zaproponuje nam również optymalne leczenie, dzięki któremu ograniczone zostaną dolegliwości i zyskamy możliwość zajścia w ciążę.

Leczenie natomiast może być dwojakie, czyli farmakologiczne lub chirurgiczne. Wszystko w zależności, od tego, co chcemy osiągnąć. Jeżeli pacjentce nie zależy na razie na zajściu w ciążę, to w pierwszej kolejności będzie leczona hormonalnie, co pomoże zwalczyć ból. Natomiast jeżeli głównym problemem jest niepłodność, to wskazana może być operacja, polegająca na usunięciu zrostów, które mogą utrudniać zapłodnienie.

Jakie są szanse na ciąże przy endometriozie?

Ogniska endometriozy, które zagnieżdżą się w jajnikach lub jajowodach mogą powodować u kobiety niepłodność. W takim przypadku, najczęściej zaleca się, zastosowanie metod wspomaganego rozrodu. Z dotychczasowych badań wynika, że oczekiwanych rezultatów, wśród pacjentek z tą chorobą nie daje zarówno leczenie zabiegowe jak i inseminacja. Natomiast metodą, która ma udowodnioną skuteczność, jest zapłodnienie pozaustrojowe. W połączeniu z zindywidualizowaną farmakoterapią, o ile także nie współistnieją inne zaburzenia płodności, może przynieść upragniony efekt.

Autorskimi i skutecznymi rozwiązaniami może pochwalić się jedna z najlepszych klinik leczenia niepłodności w naszym kraju INVICTA. Więcej o endometriozie i szansach na uzyskanie ciąży w klinice można przeczytać: https://www.klinikainvicta.pl/endometrioza-nie-wyrok/. Dzięki nim, współczynnik ciąż uzyskanych w wyniku procedury in vitro, u pacjentek z endometriozą przewyższa 40 procent. Niezmiernie dużym osiągnięciem, jest także obniżenie odsetku poronień, u pacjentek cierpiących na tą chorobę, które przystąpiły do programu zapłodnienia pozaustrojowego.

Czy endometrioza w ciąży jest groźna?

Wiele z nas zadaje sobie pytanie, co dzieje się, kiedy kobiecie z endometriozą, uda się zajść w ciążę? Jest ona szczególnym okresem, kiedy endometrium (błona śluzowa macicy) ulega zmianom, aby umożliwić prawidłowy rozwój dziecka. Dobrą wiadomość stanowi to, że zmiany związane z endometriozą są w tym czasie mniej stymulowane do naprzemiennego wzrostu i złuszczania. Tym samym zmniejszeniu ulegają objawy choroby.

Sama endometrioza, w żaden sposób, nie zagraża przebiegowi ciąży. Jednak w pierwszych miesiącach, torbiele i zrosty, które zostały przez nią wytworzone, mogą przynieść mamie nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Niestety, po porodzie, wraz z powrotem regularnego miesiączkowania, następuje nawrót objawów. Jednak okres tego względnego spokoju, możemy wydłużyć, dzięki regularnemu karmieniu piersią.

Szanse na ciążę przy endometriozie są bardzo duże. Dlatego im prędzej skorzystasz ze skutecznych rozwiązań, jakie daje nam współczesna medycyna, tym szybciej cieszyć się będziesz upragnionym macierzyństwem.