Jakie suplementy dla kobiet warto rozważyć?

Interesują Cię suplementy dla kobiet, ale nie wiesz, po które z nich warto sięgnąć? W tym artykule wymieniamy niezbędne dla kobiecego zdrowia witaminy i minerały. Z uwagi na to, że coraz więcej z Was uprawia sport, podpowiadamy też, co powinny zawierać suplementy dla kobiet po treningu.

suplementy-dla-kobiet

Suplementy diety dla kobiet – kiedy i po co?

W teorii, jeśli Twoja dieta jest zróżnicowana i bogata w warzywa, owoce oraz dobre oleje, to Twój organizm powinien pobierać wszystkie niezbędne dla zdrowia witaminy i minerały już z Twoich posiłków. Nie zawsze jednak tak jest. Dla przykładu, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała, że ​​58% ciężarnych kobiet w krajach rozwijających się miało za mało czerwonych krwinek1, a przecież wydawać by się mogło, że dostęp do żelaza nie powinien być dla nas problematyczny. Do tego dochodzi jeszcze wzmożony wysiłek fizyczny, który również może wpłynąć na niższy poziom niektórych składników (np. ryboflawiny, czyli B2, jak to było u kobiet ćwiczących 20-50 minut dziennie2).

Jeśli przebywasz na diecie odchudzającej, uprawiasz sport, jesteś po chorobie, albo aktualnie Twoje życie jest bardzo stresujące3, to suplementy dla kobiet mogą pomóc Ci utrzymać prawidłowy poziom witamin i minerałów w organizmie. Niektóre z nich to zestawy potocznie nazywane multiwitamina, inne to suplementy dla kobiet po treningu albo suplementy dla kobiet aktywnych. Poniżej opisujemy ich składniki.

Najlepsze suplementy dla kobiet: lista witamin i minerałów

Gdy spojrzymy na różne, dostępne na rynku suplementy witaminowo-mineralne dla kobiet, to ich skład może nas zaskoczyć. Niektóre zawierają tylko witaminy dla kobiet i kwas foliowy, inne wzbogacone są również zestawem ważnych dla zdrowia minerałów. Jeśli do tematu swojej wydolności fizycznej i umysłowej podejść chcesz kompleksowo, to warto, żebyś poznała pełną listę.

Ważne składniki dla kobiet to przede wszystkim:

  • Witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3, B5, B6 oraz B12,
  • Witamina A,
  • Witamina C,
  • Witamina E,
  • Magnez (warto tu zwrócić uwagę, aby była to organiczna sól magnezu, np.  cytrynian, taki jaki znajdziesz np. w suplementach znanej marki Pure4me)
  • Wapń
  • Potas
  • Żelazo
  • Jod
  • Kwas foliowy.

Witaminy z grupy B, witamina C i magnez odgrywają szczególną rolę w procesach energetycznych w komórkach4. Żelazo wchodzi w skład czerwonych krwinek i pomaga w transporcie tlenu5. Witamina A wspiera układ immunologiczny6. Witamina E pomaga w ochronie przed stresem oksydacyjnym, wapń w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, potas prawidłowym ciśnieniu, a jod w poprawnym funkcjonowaniu układu nerwowego. Kwas foliowy jest szczególnie ważny podczas ciąży7, ale może być też bardzo ważny dla sportowców.

Jakie suplementy dla kobiet po treningu mogą się przydać?

Suplementy diety dla kobiet ćwiczących, czyli takich, które chodzą na siłownię, uprawiają jogging czy fitness, warto, żeby zawierały minerały i witaminy dodające energii, wspierające wytrzymałość mięśni i czas reakcji. Wśród takowych warto wymienić potas, magnez, kompleks witamin B, a także wspierający tworzenie budulca wszystkich białek poprzez wspieranie organizmu w prawidłowej syntezie aminokwasów, kwas foliowy8. Zależy nam w końcu na tym, aby suplementy dla kobiet po treningu rzeczywiście wnosiły coś do ogólnej wydolności i samopoczucia.

Więcej o suplementacji dla kobiet znajdziesz na stronie internetowej https://pure4me.pl/.

_________________________________________________________________________________________________

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5656199/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6837487/

[3] https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/147323000703500301

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019700/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6360921/

[6] https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-018-0278-6

[7] https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/54431

[8] https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/147323000703500301