Komputerowe badanie stóp u dzieci i dorosłych – na czym polega i czemu warto je wykonać?

Komputerowe badanie stóp pozwala wykryć różnego rodzaju defekty w budowie stóp, bardzo często będące przyczyną poważnych, bolesnych zmian w układzie ruchu. Można je przeprowadzić u dorosłych i dzieci – jest bezbolesne i trwa jedynie kilkanaście minut. Jak wygląda komputerowe badanie stóp i gdzie najlepiej je wykonać?

komputerowe-badanie-stop

Co to jest i jak wygląda komputerowe badanie stóp?

Badanie komputerowe stóp to jedna z najbardziej nowoczesnych metod diagnozowania obrazowego, która umożliwia szybką ocenę statycznej i dynamicznej stabilności stóp. Na podstawie odbicia kształtu stopy obrazującego punkty jej obciążenia rozpoznawane są zaburzenia w anatomicznej budowie tej części ciała. Te zaś mogą być spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu innych elementów układu ruchu, w tym wadami postawy.

W czasie badania pacjent staje na specjalistycznym skanerze rejestrującym obraz stóp, który następnie jest przesyłany do komputera. Dzięki cyfrowej analizie obrazu i kolorowej wizualizacji specjalista jest w stanie sprawdzić, które obszary stopy podlegają obciążeniu, czyli w jaki sposób rozkładają się siły oddziałujące na podeszwę. Taka informacja pozwala wykwalifikowanemu fizjoterapeucie określić istnienie różnego typu deformacji i dobrać najlepsze rozwiązanie lecznicze.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania. Może być wykonywane zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci od 2. roku życia.

komputerowe-badanie-stop

Badanie stóp u dzieci i dorosłych dostępne są w salonach BRANDvital.

Wskazania do komputerowego badania stóp

Badanie stóp przy użyciu skanera komputerowego należy przeprowadzić w przypadku występowania przewlekłego bólu – nie tylko samych stóp, ale także pojawiającego się w obrębie kręgosłupa, kolan czy bioder. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że takie dolegliwości mogą mieć swoje źródło właśnie w niewłaściwym obciążeniu stóp warunkowanym patologiami w ich budowie. Badanie jest także wskazane w sytuacji, kiedy na stopach regularnie występują zmiany skórne w postaci odcisków czy nagniotków. Sprawdź badania stup dostępne w Salonach Brandvital (https://www.brandvital.eu/badania/badania-stop/)

Komputerowe badanie stóp u dzieci warto wykonać profilaktycznie – pozwala ono wykryć ewentualne nieprawidłowości w obrębie układu ruchu na wczesnym etapie ich rozwoju, co znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie deformacji jeszcze na etapie kształtowania się kośćca.

Komputerowe badanie stóp zalecane jest także:

  • osobom zmagającym się z chorobami stóp: płaskostopiem poprzecznym i podłużnym, koślawością palucha itp. – badanie umożliwia nie tylko rozpoznanie tych deformacji, ale także monitorowanie postępów leczenia;
  • osobom wykonującym pracę stojącą;
  • sportowcom;
  • osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów oraz cukrzycę (tacy pacjenci są szczególnie narażeni na powstawanie chorobowych zmian).

W oparciu o wynik komputerowego badania stóp fizjoterapeuta jest w stanie dobrać specjalistyczne wkładki ortopedyczne, których zadaniem jest korygowanie wad postawy, zmniejszenie towarzyszących im dolegliwości bólowych oraz zapobieganie ich pogłębianiu. Przeprowadzenie tego typu obrazowania pozwala na dobór wkładek indywidualnych. W przeciwieństwie do tych produkowanych masowo, dostępnych nawet w supermarketach, są one wytwarzane na miarę, dzięki czemu odpowiadają specyficznym potrzebom danego pacjenta w odniesieniu do każdej stopy oddzielnie – jedna wkładka może różnić się od drugiej.

Gdzie wykonać komputerowe badanie stóp i ile to kosztuje?

Badanie stóp można wykonać w wielu placówkach medycznych, jednak warto wybrać miejsce, w którym można przeprowadzić je bezpłatnie. Darmową diagnostykę wykonamy W BRANDvital, gdzie na wizytę można umówić się telefoniczne na określony dzień i godzinę bez konieczności oczekiwania w kolejce. Po badaniu następuje konsultacja wyników z fizjoterapeutą, który od razu może wskazać, jakie wkładki ortopedyczne należy zastosować dla najlepszego efektu terapeutycznego. Co istotne wkładki można zamówić od razu w tym samym miejscu, wybierając spośród licznych wzorów.

Komputerowe badanie stóp to prosta forma diagnostyczna, która pozwala na wykrycie licznych zmian i zahamowanie procesu chorobowego zanim będzie na tyle zaawansowany, że jego skutki staną się nieodwracalne, dlatego warto przeprowadzić je nawet wtedy, kiedy nie doskwierają nam żadne uciążliwe dolegliwości.

[Materiał zewnętrzny]