Leczenie osteopatyczne

Co to jest osteopatia?
Osteopatia jest systemem terapeutycznym, cieszącym się bardzo dużym uznaniem w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. Także w Polsce coraz więcej osób decyduje się na tą formę terapii.

osteopatia

Czym właściwie jest osteopatia i czym różni się od tradycyjnej medycyny i fizjoterapii?

Fundamentem medycyny osteopatycznej są cztery podstawowe założenia:

  1. Ciało ludzkie stanowi jedną całość.
  2. Organizm ma zdolność do samo leczenia.
  3. Każdy proces i każda struktura w naszym ciele, wpływa na wszystkie pozostałe.
  4. Celem leczenia nie jest choroba sama w sobie ale człowiek.

Na pierwszy rzut oka stwierdzenia te mogą wyglądać banalnie, jednak to właśnie one stanowią o wyjątkowości osteopatii. Jeśli porównamy to z klasycznym podejściem medycznym, zauważymy, że jest ono skupione głównie na chorobie. Ze względu na wąskie specjalizacje lekarskie, bardzo łatwo jest przeoczyć mnóstwo ważnych czynników, które wpływają na stan pacjenta. Dlatego właśnie, pacjenci mogą wiele lat borykać się z problemem, który nie jest widoczny na żadnym badaniu obrazowym czy laboratoryjnym.

Wyjście poza ten schemat i spojrzenie na problem bardziej całościowo tak stara się działać każdy osteopata. Warszawa ma wielu specjalistów dla których kluczowe w zrozumieniu dolegliwości pacjenta, jest spojrzenia poza symptomy choroby. By móc odnaleźć rzeczywistą przyczynę schorzenia, niezbędne jest przeanalizowanie pracy całego organizmu. Czynniki takie jak styl życia, nawyki żywieniowe czy emocje, mają również niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała, dlatego także muszą być brane pod uwagę podczas stawiania diagnozy. To właśnie dzięki tak holistycznemu podejściu do pacjenta terapia osteopatyczna zawdzięcza swoja niezwykłą skuteczność.

Na czym polega leczenie w osteopatii?

Fundamentem leczenia osteopatycznego jest fakt, że ciało ludzkie posiada zdolność do samoregeneracji. Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, w naszym organizmie bez przerwy toczy się walka o utrzymanie homeostazy (inaczej równowagi). Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem, nasze ciało musi mieć możliwość regenerowania się dzień po dniu. Niestety czasami nasza zdolność do samoleczenia zostaje zakłócona. W momencie gdy procesy przywracające homeostazę stają się niewydolne, lub też wielkość urazu przekracza możliwości samo regeneracyjne tkanek, nasze ciało daje nam ostrzeżenie w postaci bólu.

Odnalezienie struktury, której praca jest zaburzona będzie zatem głównym celem jaki stawia osteopata. Warszawa posiada wielu specjalistów, którzy właściwie ocenią, że zaburzenia te mogą dotyczyć ruchomości, napięcia lub też przepływu płynów ustrojowych w każdej ze struktur naszego organizmu, czasami bardzo odległych od miejsca wystąpienia bólu.

Przy pomocy delikatnych technik manualnych osteopata jest w stanie rozluźnić tkanki, dzięki czemu przywraca ich ruchomość oraz poprawia ukrwienie i drenaż. Dzięki takiemu postępowaniu ciało odzyskuje swoje naturalne zdolności samo regeneracyjne.

Holistyczne podejście do pacjenta u osteopaty w Warszawie gwarantuje terapii osteopatycznej znakomite oraz długotrwałe efekty.

Osteopatia leczy człowieka, nie jednostkę chorobową!