Nadpotliwość – zwalcz ją botoksem

Hyperhidrosis, czyli nadmierna potliwość jest medycznym terminem dla określenia stanu nadmiernego pocenia się, jaki nieleczony może komplikować całe życie. Występuje lokalnie i najczęściej dotyczy twarzy, głowy, pach, dłoni oraz stóp. Osoby zmagające się z tym problemem nierzadko wycofują się z życia towarzyskiego. Z myślą o nich, nowoczesna medycyna oferuje zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową.

zdr1-0009

Jaki wpływ ma nadpotliwość na nasze życie?

Pocenie jest fizjologicznym procesem, który pomaga regulować temperaturę ciała oraz pozbyć się toksyn. Nieprawidłowść polega na nadmiernej, nieadekwatnej aktywności gruczołów potowych, a problem ten może dotyczyć nawet 2% społeczeństwa, z czego 40% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy pach. Jak zwraca uwagę dr Aleksandra Jagielska, dermatolog, ekspert z dermatologii i medycyny estetycznej warszawskiej Kliniki Sthetic, stale wilgotna skóra może prowadzić do jej maceracji i sprzyja zakażeniom bakteryjnym oraz grzybiczym. Najbardziej jednak negatywny wpływ nadmierne pocenie wywiera na życie zawodowe i towarzyskie, a ludzie zmagający się z tą dolegliwością czują się niepewni, zakłopotani, co nierzadko tylko potęguje stres. Mokra dłoń, krople potu na czole czy ubraniu mogą być wyjątkowo krępujące w kontaktach zawodowych, potęgując coraz większy dyskomfort.

Jakie są przyczyny i rodzaje nadmiernej potliwości?

Na ludzkim ciele jest około 3-5 mln gruczołów potowych (300 gruczołów na 1 cm2), których funkcje termoregulacyjne kontroluje ośrodek termoregulacji w mózgu i współczulny układ nerwowy. Nie wszędzie jednak są one w równym stopniu aktywne. Najbardziej pocimy się na dłoniach, stopach, pod pachami oraz na czole, gdzie zlokalizowanych jest 60% gruczołów potowych. W ciągu doby, człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu i o ile umiarkowane pocenie się w sytuacjach takich jak stres, wysiłek fizyczny czy wysoka temperatura są sytuacją normalną, o tyle nadreaktywność gruczołów potowych w tych miejscach może stanowić spory problem natury psychologicznej czy społecznej.

Rodzaje nadpotliwości:

  • pierwotna nadpotliwość – nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, które ma najczęściej podłoże genetyczne,
  • wtórna nadpotliwość – zwykle objaw choroby leżącej u jej podłoża, m.in.: cukrzycy, zaburzenia gospodarki hormonalnej związanej z menopauzą, ciążą, jak również z nadczynnością tarczycy, nowotwory w układzie chłonnym (chłoniaki).

Toksyna botulinowa typu A (Botox) w leczeniu nadpotliwości – jak to działa?

Wstrzyknięcia toksyny botulinowej, która jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych, daje sporą poprawę w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej – tłumaczy specjalista Kliniki Sthetic (http://sthetic.pl/). Dzięki temu blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika (acetylocholiny), który stymuluje wytwarzanie potu. Zabieg polega na punktowym, śródskórnym wprowadzeniu niewielkiej ilości Botoxu w obszar o zwiększonej potliwości, a wykonywany jest przy użyciu specjalnej, cienkiej igły, w znieczuleniu miejscowym. Jego efekt, jaki następuje w ciągu najbliższego tygodnia, utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy. Wstrzykiwanie botuliny jest zabiegiem bezpiecznym i jest metodą skutecznie stosowaną w leczeniu wielu innych chorób od ponad 20 lat. Po wyeliminowaniu czynnika emocjonalnego, zdarza się, że efekt działania Botoxu będzie znacznie dłuższy.