Hyperhidrosis, czyli nadmierna potliwość jest medycznym terminem dla określenia stanu nadmiernego pocenia się, jaki nieleczony może komplikować całe życie. Występuje lokalnie i najczęściej dotyczy twarzy, głowy, pach, dłoni oraz stóp. Osoby zmagające się z tym problemem nierzadko wycofują się z życia towarzyskiego. Z myślą o nich, nowoczesna medycyna oferuje zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową.
Jaki wpływ ma nadpotliwość na nasze życie?
Pocenie jest fizjologicznym procesem, który pomaga regulować temperaturę ciała oraz pozbyć się toksyn. Nieprawidłowść polega na nadmiernej, nieadekwatnej aktywności gruczołów potowych, a problem ten może dotyczyć nawet 2% społeczeństwa, z czego 40% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy pach. Jak zwraca uwagę dr Aleksandra Jagielska, dermatolog, ekspert z dermatologii i medycyny estetycznej warszawskiej Kliniki Sthetic, stale wilgotna skóra może prowadzić do jej maceracji i sprzyja zakażeniom bakteryjnym oraz grzybiczym. Najbardziej jednak negatywny wpływ nadmierne pocenie wywiera na życie zawodowe i towarzyskie, a ludzie zmagający się z tą dolegliwością czują się niepewni, zakłopotani, co nierzadko tylko potęguje stres. Mokra dłoń, krople potu na czole czy ubraniu mogą być wyjątkowo krępujące w kontaktach zawodowych, potęgując coraz większy dyskomfort.
Jakie są przyczyny i rodzaje nadmiernej potliwości?
Na ludzkim ciele jest około 3-5 mln gruczołów potowych (300 gruczołów na 1 cm2), których funkcje termoregulacyjne kontroluje ośrodek termoregulacji w mózgu i współczulny układ nerwowy. Nie wszędzie jednak są one w równym stopniu aktywne. Najbardziej pocimy się na dłoniach, stopach, pod pachami oraz na czole, gdzie zlokalizowanych jest 60% gruczołów potowych. W ciągu doby, człowiek wydziela od kilku mililitrów do kilku litrów potu i o ile umiarkowane pocenie się w sytuacjach takich jak stres, wysiłek fizyczny czy wysoka temperatura są sytuacją normalną, o tyle nadreaktywność gruczołów potowych w tych miejscach może stanowić spory problem natury psychologicznej czy społecznej.
Rodzaje nadpotliwości:
- pierwotna nadpotliwość – nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego, które ma najczęściej podłoże genetyczne,
- wtórna nadpotliwość – zwykle objaw choroby leżącej u jej podłoża, m.in.: cukrzycy, zaburzenia gospodarki hormonalnej związanej z menopauzą, ciążą, jak również z nadczynnością tarczycy, nowotwory w układzie chłonnym (chłoniaki).
Toksyna botulinowa typu A (Botox) w leczeniu nadpotliwości – jak to działa?
Wstrzyknięcia toksyny botulinowej, która jest neurotoksyną łączącą się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych, daje sporą poprawę w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej – tłumaczy specjalista Kliniki Sthetic (http://sthetic.pl/). Dzięki temu blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika (acetylocholiny), który stymuluje wytwarzanie potu. Zabieg polega na punktowym, śródskórnym wprowadzeniu niewielkiej ilości Botoxu w obszar o zwiększonej potliwości, a wykonywany jest przy użyciu specjalnej, cienkiej igły, w znieczuleniu miejscowym. Jego efekt, jaki następuje w ciągu najbliższego tygodnia, utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy. Wstrzykiwanie botuliny jest zabiegiem bezpiecznym i jest metodą skutecznie stosowaną w leczeniu wielu innych chorób od ponad 20 lat. Po wyeliminowaniu czynnika emocjonalnego, zdarza się, że efekt działania Botoxu będzie znacznie dłuższy.