Antybakteryjne działanie nanosrebra pozwoli uniknąć zakażeń będących poważnym powikłaniem po operacji wszczepienia implantu. Naukowcy z AGH opracowali pierwszy implant laryngologiczny z tworzywa polimerowego pokrytego cienką warstwą srebra. Będzie on dla pacjentów szansą na szybszą rekonwalescencję po operacji. Proces rynkowego wdrożenia i objęcia rozwiązania refundacją potrwa jednak jeszcze kilka lat. Jak dotąd urządzenie wszczepiano pacjentom w ramach badania klinicznego.
– Otoimplant to proteza ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym. Jest wykonana z polimeru medycznego i zawiera nanocząstki srebra. Jej zadaniem jest odtworzenie łańcucha kosteczek słuchowych, często zniszczonego w przebiegu chorób, urazów, wad wrodzonych. Drugą funkcją protezy jest eliminacja bakterii i grzybów pojawiających się często w przebiegach stanów zapalnych – mówi agencji Newseria Innowacje dr hab. inż. Magdalena Ziąbka z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Mimo że materiały stosowane we współczesnej implantologii wykazują dużą biokompatybilność, problemem wciąż pozostają zakażenia bakteryjne po wszczepieniu implantu. W stomatologii najczęściej stosowanym materiałem jest tytan. Naukowcy z Agharkar Research Institute z powodzeniem zmodyfikowali powierzchnię implantu, osadzając na niej cienką warstwę nanosrebra. Powłoka zapewniała kontrolowane uwalnianie srebra do 22 dni, utrzymując długotrwałe działanie przeciwbakteryjne. Ludzkie komórki fibroblastów dziąseł mogą namnażać się w pobliżu wszczepów pokrytych nanosrebrem, co sprawia, że implant jest w pełni biokompatybilny.
Rozwiązania, które są szansą dla stomatologii, są również oczekiwanymi technologiami w otolaryngologii.
– Na rynku wyrobów medycznych otolaryngologicznych jest bardzo dużo rozwiązań. Jednakże wszystkim tym rozwiązaniom brakuje naszego pomysłu, czyli funkcji bakteriobójczej. Implanty dostępne powszechnie są metaliczne. Nasz implant jest zbudowany z tworzywa polimerowego. Zapewniamy więc lekkość konstrukcji, a dodatkowo nanocząstki srebra eliminują bakterie – wyjaśnia ekspertka.
Implant laryngologiczny opracowany przez naukowców z AGH może przyczynić się do znacznego skrócenia okresu rekonwalescencji pacjentów poddanych zabiegowi jego wszczepienia. Stosowanie nanosrebra, którego działanie bakteriobójcze zostało już potwierdzone, przyczyni się ponadto do znacznej redukcji podawania antybiotyków w okresie okołooperacyjnym. Na pełne wdrożenie rozwiązania trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.
– Samo wprowadzenie wyrobu jest bardzo trudne, ponieważ musimy dążyć do uzyskania certyfikatu wyrobu medycznego i w dalszej konsekwencji starać się, by wprowadzić go na listę wyrobów refundowanych, dzięki czemu będzie bardziej dostępny dla szerszego grona pacjentów. Projekt jest na etapie wdrożeniowym, otoimplant został wszczepiony sześciu pacjentom, którzy borykali się z niedosłuchem. U wszystkich z nich odnotowano subiektywną poprawę słuchu – mówi dr hab. inż. Magdalena Ziąbka.
Według analityków z Market Research Future światowy rynek implantów medycznych będzie notował do roku 2023 roczne wzrosty sięgające 7,5 proc.
[Newseria.pl]