Nebulizator – czym jest i jak używać?

Infekcje związane z oddychaniem są częstym problemem, z którym stykają się rodzice małych dzieci. Nieprawidłowo oddychające dziecko staje się marudne, płaczliwe, tracąc chęć do zabawy i odkrywania świata. W przypadku infekcji nosa świetnie sprawdza się roztwór soli fizjologicznej, który pomaga udrożnić nosek dziecka, przynosząc mu ulgę i pozwalając na nowo cieszyć się odkrywaniem świata.

nebulizator

Terapia inhalacyjna

W przypadku uciążliwego kataru dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie leku z nebulizatorem. Nebulizacja należy do rodzaju terapii inhalacyjnej. Jej celem jest bezpośrednie dostarczenie aerozolu do miejsc zainfekowanych chorobą. Jest to metoda używana szczególnie w przypadku chorób dróg oddechowych. Jej zastosowanie pozwala na aplikację leków bezpośrednio do oskrzeli i płuc. Nebulizacja jest zalecana w stosowaniu profilaktycznym, jak i w leczeniu chorób układu oddechowego.

Nebulizator to inhalator ultradźwiękowy i pneumatyczny. Za jego pomocą lek zostaje zmieniony z postaci płynnej w lotną – aerozol. Mgiełka, jaka powstaje w wyniku procesu nebulizacji, jest zawiesiną mikrokropelek leku w powietrzu. W takiej postaci lek skuteczniej dociera do układu oddechowego.

Moc mgiełki

Aerozol w postaci mgiełki znajduje się w pojemniku z lekiem. Lek podawany w postaci aerozolu jest bardziej skuteczny, gdyż działa bezpośrednio na miejsca zaznaczone zmianami chorobowymi. Dzięki zastosowaniu ultradźwięków nebulizatory ultradźwiękowe rozpraszają cząsteczki aerozolu. Istnieją także nebulizatory mechaniczne – w ich przypadku do działania wykorzystywane jest sprężone powietrze bądź gaz medyczny. Dzięki rozwojowi techniki nebulizatory znajdują zastosowanie w leczeniu domowym, gdyż charakteryzują się niezwykłą wygodą użytkowania.

Obecnie coraz popularniejszy staje się nebulizatorJak używać tego sprzętu? Wygoda ich użytkowania sprawia, iż można z nich korzystać już nie tylko w szpitalach, ale i we własnym domu.  Od tradycyjnej inhalacji nebulizacja różni się tym, iż chory wdycha chłodną mgłę, w której zawarty jest lek rozbity na drobne cząsteczki. Leki z nebulizatorem można dostać w wielu sklepach internetowych, takich jak disnemar.pl, bądź również stacjonarnych.