Mowa to najważniejszy środek komunikacji międzyludzkiej. Jakiekolwiek zaburzenia w tym obszarze mogą prowadzić do licznych problemów. Dlatego też bardzo ważne jest, by w razie z takimi zaburzeniami mowy walczyć z pomocą specjalisty. Dowiedzmy się, w jakich sytuacjach konsultacja logopedyczna nie wystarczy i konieczne będzie wsparcie neurologopedy.
Czym zajmuje się neurologopeda?
Neurologopedia to jedna ze specjalizacji logopedii. Zajmuje się ona jednak terapią zaburzeń mowy na znacznie większym obszarze. Obejmuje nie tylko trapię rozwoju mowy, ale i diagnostykę różnego rodzaju zaburzeń komunikacji pochodzenia neurologicznego. Okazuje się bowiem, że większość takich problemów jest związanych bezpośrednio właśnie z układam neurologicznym. Wszelkie dysfunkcje mogą powodować nie tylko nieprawidłowości w rozwoju mowy, ale i utrudnienia związane z przyjmowaniem pokarmów, napojów, czy też zaburzeniami komunikacji.
Neurologopeda pracuje z pacjentami zmagającymi się z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego. Z pomocy specjalisty mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i dorośli.
Zaburzenia mowy i nie tylko — czyli kiedy skonsultować się z neurologopedą?
Neurologopeda to specjalista, do którego warto zgłosić się szczególnie w celu wystawienia diagnozy dotyczącej opóźnionym rozwojem mowy lub też różnego rodzaju wadami wymowy. Konsultacja jest także wskazana, jeśli podejrzewa się, że dotychczasowa diagnoza jest nieprawidłowa. Często zdarza się bowiem, że lekarz innej specjalizacji wskaże błędną przyczynę, bądź też zupełnie zbagatelizuje problem. Warto więc pamiętać, by ze wszelkimi zaburzeniami mowy zgłaszać się do odpowiednich specjalistów, czyli logopedy lub właśnie neurologopedy.
Z neurologopedą warto skonsultować się między innymi gdy:
- występują dysfunkcje układu nerwowego
- dziecko uwodzi się za wcześnie lub ciąża była zagrożona
- u dziecka występuje opóźnienie psychoruchowe
- występuje problem z jedzeniem i ssaniem z butelki.
Neurologopeda Gdańsk — jak znaleźć najlepszego specjalistę?
W przypadku występowania zaburzeń mowy warto niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Jednak jak właściwie znaleźć dobrego neurologopedę w Gdańsku? W dzisiejszych czasach najlepszym miejscem do wyszukiwania specjalistów jest oczywiście internet. Tu sprawdzimy nie tylko oferty poszczególnych neurologopedów, ale i dowiemy się, jak oceniają ich pacjenci. Jakiego nurologopedę wybrać? W tej profesji ważne jest zarówno doświadczenie, jak i podejście do pacjenta – szczególnie jeśli chodzi o wizyty z dzieckiem.
[Materiał zewnętrzny]