W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nawet ci, którzy nie posiadają w domu dobrze wyposażonej apteczki, mają zwykle pod ręką tabletki na wypadek bólu głowy, zęba, czy zwykłego przeziębienia. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze preparaty, a te najbardziej popularne można kupić już nie tylko w aptece, ale i w prawie każdym większym sklepie, kiosku czy na stacji benzynowej. Niektóre z leków przeciwzapalnych są niejako skrojone na miarę i szczególnie polecane przy konkretnych rodzajach bólu czy dolegliwości – istnieją preparaty na migrenę, bóle miesiączkowe czy ogólne rozbicie spowodowane grypą czy inną infekcją.
NLPZ
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – bo o nich głównie mowa, gdy w grę wchodzą środki dostępne bez recepty – to szeroka grupa leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, w skład której wchodzą m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, meloksykam i inne. Leki te mają podobne działanie: stosuje się je do objawowego hamowania bólu, stanów zapalnych i gorączki. Objawowego – niesteroidowe leki przeciwzapalnie nie zwalczają bowiem drobnoustrojów chorobotwórczych ani innych przyczyn stanu zapalnego.
Leki przeciwzapalne a dolegliwości reumatyczne
Jedną z bardziej uciążliwych dolegliwości skłaniających ludzi do sięgania po leki przeciwzapalne są bóle mięśniowe i kostno-stawowe. Pojawiają się ona zwłaszcza u osób starszych – choć nie tylko – i znacząco zmniejszają komfort życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Bóle takie wynikają często z chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych i mają charakter przewlekły, z okresowymi zaostrzeniami. To zwłaszcza w tych okresach występuje zwiększone zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne. Właściwie dobrany do potrzeb preparat pozwala złagodzić ból i proces zapalny będący jego przyczyną, by umożliwić aktywne funkcjonowanie. Jednym z takich dedykowanych leków przeciwzapalnych stosowanych przy bólach reumatycznych jest Moilec, którego jedna dawka wystarcza na cały dzień.
Niesteroidowych leków przeciwzapalnych, nawet tych dostępnych bez recepty, nie należy stosować przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. W przypadku bólu pleców, mięśni czy stawów warto też wspomóc leczenie farmakologiczne zabiegami fizjoterapeutycznymi i odpowiednio dobranymi ćwiczeniami.