Obrzęk limfatyczny – leczenie

Nie ma wątpliwości, iż wszelkie występujące obrzęki limfatyczne, stanowią niezwykle trudne i skomplikowane, zarówno w samej diagnozie, jak również i leczeniu schorzenie. W żadnym wypadku nie powinny być one bagatelizowane, bowiem nie tylko wpływają na efekt estetyczny, ale mogą być również źródłem stanów zapalnych, a nawet pojawiających się nowotworów. W jaki sposób więc leczyć obrzęki limfatyczne? Najlepszym sposobem jest niewątpliwie fizjoterapia i wykorzystanie w niej specjalistycznej metody postępowania, jaką jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa.

obrzek-limfatyczny-leczenie

Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Obrzęk limfatyczny jest to konsekwencja nieprawidłowej pracy układu limfatycznego i jego niewydolności. Sam układ limfatyczny jest częścią układu krążenia i jego zadaniem jest transportowanie chłonki z tkanek do serca. Jeżeli odpływ jest ograniczony, wówczas limfa gromadzi się w tkankach, a to w konsekwencji doprowadza do opuchlizny rąk lub nóg. Obrzęki limfatyczne są często następstwem leczenia onkologicznego (limfadenektomia i radioterapia), jak również zaawansowanych żylaków lub lipodemii. Mogą rozwinąć się również jako wynik urazów, kontuzji lub operacji.

Obrzęk limfatyczny – objawy

Najbardziej widocznym objawem, który może sugerować problemy z układem limfatycznym jest opuchlizna kończyn, dolnych lub górnych. Choć nie jest on bolesny, to może powodować dyskomfort, bowiem w wielu przypadkach chory może odczuwać rozpieranie tkanek. Początkowo obrzęki limfatyczne są miękkie, jednak nieleczone, stają się twarde, co związane jest z procesem powstawania zwłóknień w tkankach.

Obrzęk limfatyczny – leczenie i fizjoterapia

Kluczowe znaczenie ma jak najszybsze podjęcie działań, które będą miały na celu pozbycie się pojawiających się obrzęków. Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa, to najlepszy sposób wykorzystywany w fizjoterapii, który jest w stanie przynieść pożądane efekty. W tej formie leczenia, kluczowe znaczenie ma drenaż limfatyczny, inaczej określany pospolicie jako masaż limfatyczny, a następnie bandażowanie kończyn.

Terapia obrzęku limfatycznego – etapy:

  1. faza redukcyjna – są to zabiegi, które mają na celu zmniejszenie pojawiających się obrzęków. Tutaj wykonywany jest regularnie drenaż limfatyczny w Warszawie, który to zawsze kończy się zastosowaniem wielowarstwowego bandażowania. W wyniku tych zabiegów obrzęk regularnie ulega zmniejszeniu. Na koniec takiej serii zabiegów wykonuje się pomiar do specjalnej odzieży uciskowej, szytej na miarę. Mogą to być, w zależności od miejsca problemu, podkolanówki, pończochy czy rękawy kompresyjne. Dlaczego masaż limfatyczny, czyli taki drenaż jest tak istotny? Jego rolą jest pobudzenie węzłów chłonnych do pracy, które to będą miały za zadanie z zastojem limfy sobie poradzić. A po co stosowane jest bandażowanie oraz wyroby kompresyjne? Poprzez ucisk mobilizuje się odpływ chłonki z tkanek. I oczywiście nie można zapomnieć tutaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry, w tym o balsamowaniu, a także o codziennej aktywności fizycznej, bowiem praca mięśni jeszcze bardziej przyczynia się do odpływu tej właśnie chłonki.
  2. faza podtrzymująca– w fazie tej istotne znaczenie ma utrzymanie efektu, który został wypracowany w czasie fazy redukcyjnej. Oferowany masaż limfatyczny w Warszawie powinien być wykonywany 1 raz w tygodniu, a noszona odzież kompresyjna, powinna być używana na co dzień. Jeśli obrzęk powraca, należy ponownie zwiększyć ilość zabiegów, jak również i ponowić bandażowanie kończyn. Ważny jest tutaj aktywny styl życia, który powinien stać się codziennością, a nie żmudnym obowiązkiem. Ponadto, należy zatroszczyć się o pielęgnację skóry, o ochronę przed ukąszeniami, przed skaleczeniami i zadrapaniami, a także przed ekspozycją na słońce.

Obrzęki limfatyczne są chorobą przewlekłą, która jest trudna w leczeniu, bowiem przy nieodpowiednim postępowaniu rozwija się i obrzęki się powiększają. Stosując jednak drenaż limfatyczny w Warszawie oraz inne elementy terapii przeciwobrzękowej można znacząco zredukować obrzęk i mieć go pod kontrolą. Terapia przeciwobrzękowa, to najlepszy sposób na to, aby nadal cieszyć się życiem, bez ograniczeń, bez dyskomfortu i bez nieestetycznego wyglądu. W Evital Rehabilitacja, można otrzymać kompleksową pomoc i jak najlepszą opiekę, radząc sobie z obrzękami wyśmienicie. Kluczowe znaczenie ma oczywiście szybkość działania i regularność w powtarzaniu zabiegów, bowiem terapia przeciwobrzękowa, zarówno w fazie redukcyjnej, jak również i podtrzymującej, to absolutnie najlepszy ze sposobów walki z takim właśnie problemem.

obrzek-limfatyczny

EVITAL REHABILITACJA

NUMER TELEFONU
+48 515 446 411

NASZ ADRES
gen. K. S. Rudnickiego 3A/16h

01-858 Warszawa

ADRES EMAIL
kontakt@evitalrehabilitacja.pl
GODZINY REJESTRACJI WIZYT
Poniedziałek – Piątek:
9:00 – 19:00

[Materiał zewnętrzny]