Odchudzanie latem – nie szukaj wymówek!

Upały zniechęcają do ruchu, więc aktywność fizyczna spada. Z dietami też bywa różnie. Zamiast ćwiczyć i przestrzegać diety, często wolimy usiąść w zacienionym miejscu, delektując się lodami lub słodkimi napojami. Ale można inaczej!

zdr0062

Letnie rozleniwienie może mieć bardzo złe konsekwencje dla Twojego zdrowia i sylwetki. Jeśli zrobisz sobie przerwę od zdrowej diety i ruchu, wszystko, co dotychczas wypracowałaś dbając o dobrą formę, szybko stracisz. Nie oznacza to jednak, że bez względu na pogodę, zawsze musisz stosować restrykcyjne diety, czy też forsować organizm podczas intensywnych ćwiczeń. To, czego potrzebujesz, to przede wszystkim zdrowe jedzenie, które przyspieszy przemianę materii oraz umiarkowana, ale codzienna dawka ruchu. Dodatkowo, łącząc aktywność z dobrym odżywianiem, poczujesz przypływ energii i optymizmu!

Przyspiesz przemianę materii

Osoby, które nie mogą schudnąć, często tłumaczą swoje problemy zbyt wolną przemianą materii. Niektóre z nich, chcąc rozwiązać problem, sięgają po preparaty, których skład nie zawsze jest pozytywny, czy choćby neutralny dla zdrowia. Na szczęście istnieje bezpieczniejsze rozwiązanie – wiele naturalnych produktów sprzyja szybszej przemianie materii.

  • Woda

Zamiast słodzonych napojów, wybierz wodę, najlepiej zimną i bez bąbelków. Już cztery szklanki wody mogą sprawić, że organizm spali o 50 kalorii więcej. Zanim organizm wchłonie zimną wodę, podgrzeje ją do temperatury ciała, a to spowoduje wysiłek kaloryczny. Warto przy tym wiedzieć, że w ciągu dnia wskazane jest wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody. Woda może nie tylko wspomagać odchudzanie i przemianę materii, ale także nawadnia cały organizm, w tym poprawia kondycję skóry.

  • Zielona herbata

Ekstrakt z zielonej herbaty sprawia, że organizm w szybszym tempie zużywa energię z pożywienia. W związku z tym następuje przyspieszenie przemiany materii. Najlepsze efekty można osiągnąć, wypijając 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie. Warto też pamiętać, że taki napój ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie, m.in. na serce.

  • Błonnik

Otręby, fasola, kasza, ryż, płatki pszenne i kukurydziane, chleb żytni, porzeczki,  suszone morele – to przykłady produktów, które zawierają duże ilości błonnika. Błonnik wspomaga odchudzanie, ponieważ wchłania wodę i pęcznieje w żołądku, dając uczucie sytości. Nie dostarcza przy tym kalorii. Dodatkowo, błonnik pozytywnie wpływa na pracę jelit. Wszystko to powoduje, że jego przyjmowanie korzystnie oddziałuje na zdrowie, zmniejsza apetyt i sprzyja odchudzaniu.

  • Cenne pierwiastki

Na dobrą przemianę materii wpływ ma także odpowiedni dobór pierwiastków. W Twojej diecie szczególnie nie powinno zabraknąć produktów zawierających chrom, magnez, żelazo i wapń. Ten ostatni składnik znajdziesz m.in. w jogurtach, a wapń i żelazo, m.in. w pestkach słonecznika. Chrom dostępny jest m.in. w rybach, mięsach, ale także w kaszach i płatkach. Przyswajalność chromu zwiększa się, gdy spożywasz dużo produktów zawierających błonnik.

Żyj według regularnego rytmu

Rezygnacja ze śniadań, czy też duże odstępy między posiłkami sprawiają, że organizm zaczyna oszczędzać energię, a to z kolei powoduje, że przemiana materii spowalnia. Jednocześnie rośnie apetyt. Skutek może być taki, że po okresie głodu, zjesz znacznie więcej, niż naprawdę potrzebujesz! Dlatego odchudzanie nie powinno wiązać się z rezygnacją z posiłków, ale z częstszym jedzeniem mniejszych porcji.

Według amerykańskich badań osoby, które jedzą śniadania zawierające minerały i witaminy, są cztery razy mniej narażone na tycie niż ludzie, którzy w ogóle nie jedzą śniadań. Obniżeniu wagi sprzyjać też będą inne zdrowe posiłki, o ile będą spożywane w regularnych odstępach.

Skoro jesteśmy już przy regularnym trybie życia, warto wiedzieć, że utracie wagi sprzyja również wysypianie się, unikanie silnego stresu oraz – oczywiście – ruch.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Lato może być dobrym czasem, by zadbać o odrobinę ruchu. To wtedy mamy zazwyczaj więcej czasu wolnego (urlop, wakacje), możemy więc wprowadzić w swoje życie nowe, zdrowe przyzwyczajenia. Przeszkodą bywa jednak pogoda – gdy z nieba leje się żar, zazwyczaj nie mamy ochoty, by wykonywać czynności, z powodu których będzie z nas spływało jeszcze więcej potu.

Mimo tego, nie warto rezygnować z ruchu, ponieważ aktywność fizyczna nie tylko sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale jak udowodniono, pozytywnie wpływa na zdrowie, a nawet na dłuższe życie. Jeśli pogoda w ciągu dnia nie sprzyja, spróbuj poćwiczyć, pobiegać lub chociaż pospacerować wieczorem. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie w domowym zaciszu z platformy do terapii dynamicznej typu Flabelos. Jest to platforma mająca certyfikat urządzenia medycznego. Co ciekawe, ćwiczenie na tym urządzeniu nie powoduje zmęczenia, pocenia, ani nie podnosi ciśnienia krwi.

– Jego działanie polega na wprowadzaniu w drgania poszczególnych partii mięśni, co skutkuje ich pracą, a w konsekwencji utratą masy ciała oraz poprawie kondycji skóry – wyjaśnia Anna Grzywaczyk z Mediwel.pl. – Dzieje się to mimowolnie, ponieważ urządzenie wykorzystuje automatyczne odruchy związane z utrzymaniem równowagi i wyczuciem położenia organizmu – dodaje.

Flabelos w szczególności jest polecany osobom, którym okresowo lub na stałe brakuje ruchu, a dla osób aktywnych może stanowić uzupełnienie ćwiczeń. Osoby korzystające z urządzenia podkreślają, że nawet 10-minutowe ćwiczenie dodaje im energii na wiele godzin. Korzystanie z takiego urządzenia może być więc pierwszym krokiem w stronę regularnego dbania o kondycję.

Przyjemnie i zdrowo

To naturalne, że latem możesz odczuwać większe zmęczenie, mniejszą ochotę na ćwiczenia, a jednocześnie większy apetyt na typowe dla tej pory roku smakołyki. Wystarczy jednak wprowadzić do codziennego życia trochę samodyscypliny, by bez wielkich wyrzeczeń nadal dbać o dobrą formę.

Najważniejsze, to dbać o regularny tryb życia, spożywać posiłki, które są jednocześnie smaczne i zdrowe oraz wybrać taką formę aktywności fizycznej, która nie będzie dla Ciebie udręką, a przyjemnością. Dzięki temu jesienią nie będziesz musiała odzyskiwać formy po letnich szaleństwach.

[PR]