Ogólnopolska wyprawa witalna

Jak zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć żyć zdrowo, a dzięki temu szczęśliwiej? Gdzie szukać źródeł inspiracji i siły? W odpowiedzi na te i inne pytania powstał łódzki start-up Polska Witalna, który zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji odkrywania miejsc unikatowych. Dzięki temu powstanie pierwszy przewodnik witalny po naszym kraju.

zdr1007

Patent na życie długowieczne

Sardynia, Ikaria w Grecji, Półwysep Nicoya na Kostaryce, Loma Linda w Kalifornii i japońska Okinawa to tak zwane niebieskie strefy – zakątki, których mieszkańcy żyją nie tylko najdłużej, ale również jakość ich życia określana jest jako najwyższa. Dan Buettner, podróżnik, pisarz i pedagog, postanowił odkryć sekret ich długowieczności. W wyniku badań ustalił kluczowe reguły pozwalające każdemu wydłużyć życie nawet o 10 lat. Najważniejsze z nich to prawidłowe odżywianie, przebywanie we właściwym towarzystwie, poczucie celu i posiadanie własnego sposobu na redukcję stresu.

Zdrowie należy wzmacniać każdego dnia poprzez odpowiedni tryb życia i właściwe radzenie sobie z emocjami. Ważna jest harmonia z samym sobą i otoczeniem tak, by nie tylko ciało, ale także umysł funkcjonował prawidłowo. Każdy z nas ma wpływ na pozytywną zmianę przez styl życia – przekonuje dr Maciej Kozakiewicz, inicjator projektu Polska Witalna. Akcji, która pokaże, jak wyzwolić energię wśród mieszkańców wielkich miast, gdzie szukać źródeł inspiracji i siły do działania oraz czy szczęście jest na wyciągnięcie ręki.

Portret społeczny

Żyjemy niestety inaczej. Obserwuje się, że u mieszkańców krajów rozwiniętych witalność znacznie się obniżyła. Powodem jest przede wszystkim tryb życia i niewłaściwe odżywianie. Zbyt dużo pracy i obowiązków, za mało odpoczynku i przyjemności oraz ciągłe napięcie. Z badań OECD Employment Outlook wynika, że stres w pracy odczuwa ponad 50% Polaków, a nasz naród zajmuje trzecie miejsce pod względem najbardziej zestresowanych pracowników w Europie. Za przyczyny uważa się przede wszystkim presję czasu i nacisk na wygórowane wyniki oraz wielozadaniowość. Wysoki poziom stresu przynosi konsekwencje – błędy w pracy, brak motywacji i większą liczbę konfliktów.

– Stres bywa jednym z najpotężniejszych czynników chorobotwórczych. Związane z nim trudne emocje potrafią być przyczyną problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Mogą powodować też zaburzenia w relacjach społecznych, rodzinnych i zawodowych – Małgorzata Tarkowska, psycholog, psychoterapeuta, doradca rozwoju osobistego.

Jak chcemy żyć?

Z tegorocznego raportu „Nowi mieszczanie” wynika, że Polacy coraz większą uwagę przywiązują do zdrowego trybu życia. Badanie „Style zdrowia Polek i Polaków” z 2015 roku wskazuje, że według 1/3 Polaków pozytywny stosunek do życia i dobry nastrój to jedne z najważniejszych elementów codzienności. Z kolei raport „Zdrowy styl życia” przedstawia, że blisko połowa respondentów uważa się za zwolenników prozdrowotnych zachowań i przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat porzuciła złe nawyki żywieniowe. Niemal co drugi badany potwierdza, że uprawia sport. Jak pokazuje analiza „Prosumer Report”, Polacy to optymiści – co druga kobieta i co trzeci mężczyzna starają się myśleć pozytywnie – poszukujący w życiu równowagi między pracą a strefą prywatną. Natomiast w tegorocznym badaniu “Motywacje młodych” zorganizowanym przez BIGRAM, aż 85% uczestników wybrało model work life balance. Studenci jeszcze przed rozpoczęciem pracy planują wykonywać zawód, który zapewni im równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Trendy pokazują, że społeczeństwo odchodzi od pogoni za karierą.

Dlatego powstała Polska Witalna, by inspirować ludzi ceniących spokój i pozytywną energię, dla dopiero zaczynających na poważnie swoją przygodę ze zdrowym trybem życia oraz dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jak piękne zakątki kryje nasz kraj.

[PR]