Operacja plastyczna uszu – na czym polega zabieg i jakie są jego efekty?

Wiele defektów urody można przekuć w zalety, ale posiadacze odstających uszu zazwyczaj nie są co do tego przekonani. Dlatego często podejmują decyzję o operacji plastycznej uszu. Jest to zabieg przeznaczony nie tylko dla dorosłych pacjentów, którzy chcą atrakcyjniej wyglądać dla płci przeciwnej, ale też dla dzieci, którym rodzice chcą oszczędzić przykrości w przyszłości. Odstające uszy są nierzadko powodem do wyśmiewania i złego traktowania w szkole przez część rówieśników.

operacja-plastyczna-uszu

Kto może zdecydować się na korektę uszu?

Do niedawna na operację plastyczną uszu decydowały się głównie osoby posiadające odstające uszu, dziś zabieg ten ma o wiele szersze zastosowanie. Plastyka uszu (otoplastyka) umożliwia modelowanie wyglądu uszu praktycznie w dowolnym kierunku, dzięki czemu pozwala na precyzyjne dostosowanie kształtu i proporcji uszu do twarzy.

Korekcji możemy poddać uszy:

  • odstające,

  • zbyt duże,

  • zawinięte,

  • niesymetryczne,

  • zdeformowane,

  • uszkodzone (np. naderwany płatek ucha przez kolczyk).

Otoplastyka może być wykonywana u dorosłych oraz u dzieci w wieku powyżej 7. lat, kiedy małżowina jest już w pełni rozwinięta. Korekta uszu u najmłodszych pacjentów wykonywana jest m.in. w Klinice Miracki w Warszawie. Specjaliści medycyny estetycznej podkreślają, że dzięki temu można oszczędzić dziecku wielu przykrości, które mogą spotkać go w okresie szkolnym lub w dorosłym życiu.

Na czym polega operacja plastyczna uszu?

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga plastyka. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie ogólne, ale w przypadku drobnych korekt uszu u osób dorosłych pacjentów znieczulenie miejscowe jest wystarczające. Powrót do domu najczęściej możliwy jest już tego samego dnia, a czas rekonwalescencji trwa od jednego do dwóch tygodni.

Plastyka uszu wykonywana jest z najwyższą precyzją. Przebieg zabiegu zależy od rodzaju deformacji. W przypadku korekcji odstających uszu cięcia wykonywane są na tylnej części małżowiny usznej, dzięki czemu blizny są mało widoczne. Po wymodelowaniu kształtu ucha, co czasem wiąże się z usunięciem fragmentu małżowiny, chirurg zakłada szwy wewnętrzne (stabilizujące) oraz zewnętrzne. Zabiegi zmniejszania uszu czy korekty zawiniętej małżowiny są bardziej skomplikowane i wymagają nieco większej ingerencji chirurgicznej w strukturę ucha. Najbardziej złożona jest jednak rekonstrukcja małżowiny usznej, która wymaga pobrania fragmentu tkanki z innej części ciała, aby nadać nowy kształt uszom. Po kilku miesiącach od pierwszego zabiegu rekonstrukcji ucha, wykonuje się oddzielenie małżowiny usznej od czaszki.

Postępowanie po zabiegu

Już kilka dni po operacji plastycznej odstających uszu usuwane są szwy oraz zmieniane opatrunki. W pierwszych tygodniach po operacji uszy są niezwykle delikatne i trzeba na nie bardzo uważać, nawet podczas zakładania czy zdejmowania ubrań. Miejsce po zabiegu może być wrażliwe na dotyk i obolałe. Nie jest to duży ból, więc skutecznie radzą sobie z nim łagodne leki przeciwbólowe bez recepty. Ból uszu nie trwa dłużej niż 1-3 tygodnie. Aby efekty zabiegu były trwałe, przez kilka miesięcy trzeba też zrezygnować z sauny, opalania i narażania uszu na zimno.

Mała zmiana fizyczna, wielka zmiana psychiczna

Jak zauważają eksperci z warszawskiej Kliniki Miracki, operacja plastyczna uszu wykonywana jest przede wszystkim ze względów estetycznych, ponieważ zaburzenia proporcji uszu przeważnie nie mają wpływu na zdrowie fizyczne. Jednak, bez wątpienia, plastyka uszu ma istotny wpływ na poprawę stanu emocjonalnego pacjenta – dodają eksperci  z Kliniki Miracki. Operacja plastyczna uszu najczęściej powoduje pozbycie się poważnych kompleksów, które niejednokrotnie towarzyszą od dzieciństwa.