Polskie technologie ratujące zdrowie

Polska może się pochwalić bardzo utalentowanymi lekarzami, choć nierzadko kontynuują oni swoją praktykę zagranicą. Nie jest to nasz jedyny wkład w światową medycynę, ponieważ do Polaków należy wiele ważnych i innowacyjnych osiągnięć w tej dziedzinie.

polskie technologie

Jeśli ktoś postrzega Polskę jedynie jako zaplecze produkcyjne dla zagranicznych koncernów, powinien niebawem zmienić swój punkt widzenia. Z naszego kraju wychodzi coraz więcej przełomowych pomysłów, które mogą wejść na stałe do światowego obiegu. Jedną z najbardziej kreatywnych jest tu niewątpliwie branża medyczna, co potwierdza kilka imponujących przykładów.

Nauka w służbie zdrowia

Czy wiedzieliście, że polski Instytut Włókiennictwa zaprojektował łóżko, zapobiegające odleżynom? Albo czy słyszeliście o leku przeciw bólowi neuropatycznemu, który opracowano na Uniwersytecie Jagiellońskim? Z kolei Zakład Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pod przewodnictwem prof. Grażyny Ginalskiej, opracował unikalny bio-kompozyt służący np. do uzupełniania ubytków w kościach. Taka ,,sztuczna kość” może zrewolucjonizować realia terapii w stomatologii, ortopedii i nie tylko. Wartych wspomnienia wynalazków jest znacznie więcej, choćby praca dr Idy Franiak-Pietrygi, która odkryła cząsteczki odpowiedzialne za niszczenie komórek białaczkowych, za co dostała nagrodę podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości w Paryżu w 2013r. W parze z wiedzą i talentem polskich naukowców nie zawsze jednak idzie odpowiednie finansowanie ze strony instytucji państwowych oraz zaangażowanie prywatnych przedsiębiorstw.

Polska rewolucja w okulistyce

Dr Agnieszka Samsel, która jako pierwszy okulista  w Polsce wykonywała badania OCT siatkówki, widzi duży postęp w rozwoju technologii OCT na przestrzeni 20 lat. Samo wprowadzenie diagnostyki metodą OCT do okulistyki było olbrzymim krokiem naprzód w obrazowaniu struktur oka. Pierwsze aparaty OCT przeznaczone do badania siatkówki i nerwu wzrokowego  dawały obraz gorszej rozdzielczości niż obecnie, badanie trwało o wiele dłużej, a aparat diagnostyczny składał się z kilku części i zajmował dużo miejsca. Polscy naukowcy z Torunia zrewolucjonizowali technologię OCT opracowując tzw. spektralne OCT, gdzie czas badania i analizy danych wielokrotnie się skrócił, zaś jakość i rozdzielczość badania znacznie się poprawiła. Dzięki temu, budowa siatkówki została znacznie lepiej uwidoczniona, a przebieg badania stał się bardziej komfortowy dla pacjenta. Prototyp spektralnego tomografu optycznego OCT czyli SOCT powstał w Polsce, natomiast w oparciu o samą technologię spektralną zaczęły powstawać nowe aparaty OCT produkowane przez różne firmy na świecie.

Rozwój technologii spowodował, że obecnie OCT wykorzystuje się do badania nie tylko siatkówki i nerwu wzrokowego, ale też przedniego odcinka gałki ocznej (m.in. pomiar grubości rogówki, badanie kąta przesączania). Technologia ma również zastosowanie we wczesnej diagnostyce jaskry. Istnieją również aparaty OCT z opcją badań naczyń na dnie oka.

,,Trudno sobie obecnie wyobrazić diagnostykę obrazową oka bez technologii SOCT. Samo badanie jest nieinwazyjne, a emisja promieniowania jest bezpieczna dla pacjenta” – ocenia dr n. med. Agnieszka Samsel z warszawskiej kliniki OptoMedica.

Przyszłość pod znakiem polskich odkryć?

Najbliższe lata mogą przynieść wiele dobrego w dziedzinie polskich wynalazków, szczególnie na polu medycyny i profilaktyki zdrowotnej. Jednym ze strategicznych celów nowopowstałego Ministerstwa Rozwoju jest integracja środowisk intelektualnych i naukowych z gospodarką oraz biznesem. Optymistycznym prognostykiem jest także wysyp nagród dla Polaków podczas 64. Światowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2015. Wśród wyróżnionych technologii znalazł się, między innymi, ,,System Monitorowania parametrów psychofizycznych pacjentów w warunkach dynamicznych WBAN, oparty na technologiach mikroukładowych” autorstwa Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Wojskowej Instytutu Medycyny Lotniczej WIML oraz Politechniki Warszawskiej.