Szpecą, bolą, powodują puchnięcie nóg – żylaki w kończynach dolnych mają wpływ na ogólny dyskomfort u kobiet i u mężczyzn, gdyż przypadłość ta, choć kojarzy się z kobietami, nie jest przypisana do konkretnej płci. Zwiększonemu ciśnieniu i naporowi krwi na ściany żył oraz powstawaniu stanów zapalnych i zastojom żylnym sprzyjają predyspozycje genetyczne, wiek, niewłaściwa dieta, a także brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Powstawaniu żylaków można jednak zapobiegać poprzez zmianę sposobu życia, odżywiania czy nosząc odpowiednią odzież.
Odzież przeciwdziałająca powstawaniu żylaków
Rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe są produktami o działaniu profilaktycznym lub podnoszącym komfort życia w przypadku istniejących już żylaków. Pończochy o działaniu profilaktycznym są dedykowane:
- osobom obciążonym skłonnościami dziedzicznymi i pragnącymi zapobiegać żylakom (pierwszym sygnałem do podjęcia działań jest uczucie ciężkości nóg, nawracające skurcze łydek, obrzęki kostek i stóp, pieczenie skóry),
- osobom wykonującym pracę, która wymaga długotrwałego siedzenia lub stania,
- osobom, u których na kończynach dolnych pojawiły się charakterystyczne pajączki.
Produkty te charakteryzują się niższym uciskiem, o wartości poniżej 18 mm Hg. Pończochy przeciwżylakowe lecznicze są produktem stosowanym w terapii łagodnych, średnio zaawansowanych i zaawansowanych chorób żylakowych. Ich siła ucisku przekracza wartość 18 mm Hg.
Pończochy przeciwżylakowe – jak działają?
Pończochy będące produktem medycznym posiadają stopniowany ucisk od kostek do ud, dzięki czemu wspomagają i usprawniają krążenie poprzez zmniejszenie średnicy żył, zamykanie się zastawek i redukcję ilości krwi cofającej się do kończyn dolnych. Pończochy są wyrobem medycznym, powstałym z mieszanki elastanu i poliamidu (niektóre modele zawierają także bawełnę i nylon), zazwyczaj o właściwościach antybakteryjnych (zawierają jony srebra). Pończochy nie podrażniają skóry, można je nosić latem.
Pończochy uciskowe – dla kogo?
Pończochy przeciwżylakowe mogą nosić i kobiety, i mężczyźni. Część producentów posiada w swojej ofercie produkty medyczne typu unisex – neutralne, nie odznaczające się pod ubraniem. Kobiety, które chciałyby mieć eleganckie antyżylakowe pończochy w swojej szafie, także znajdą coś dla siebie – lecznicze i profilaktyczne rajstopy dostępne są w różnych kolorach i z koronkowymi, wdzięcznymi wykończeniami.
Czy warto nosić?
Warto! Żylaki oznaczają stan niewydolności układu krążenia, którego nie wolno lekceważyć. Kiedy tylko pojawią się na kończynach dolnych, warto pokazać je lekarzowi, który określi stan zaawansowania przypadłości, dobierze sposób leczenia oraz pomoże dobrać klasę ucisku pończoch (1 – łagodne żylaki bez znacznego obrzęku, 2 – żylaki z łagodnym obrzękiem, wyraźne żylaki ciążowe, zakrzepica żylna, 3 – zaawansowana przewlekła choroba żylna, widoczne obrzęki limfatyczne). Potem pozostaje wybrać odpowiedni rozmiar pończoch, które doskonale dopasowują się do nóg i można już cieszyć się swobodą i zapomnieć o dyskomforcie.
[Materiał zewnętrzny]