Poradnia zdrowia psychicznego – jakiej pomocy może udzielić?

Czujemy, że coś jest nie tak, jak powinno. Zmieniliśmy się, a dotychczas normalne dla nas sprawy stają się trudne do zniesienia. Nie radzimy sobie z emocjami, nie umiemy ich nazwać. Nagle odeszła nasza ukochana osoba lub straciliśmy coś, na co poświęciliśmy wiele czasu. Odczuwamy przed czymś niepisany lęk. Czy w poradni psychologicznej znajdziemy pomoc?

psycholog

Nie ma skali problemów

Wiele osób mających problemy psychologiczne myśli, że powód takiego stanu jest na tyle błahy, że nie wypada wręcz zgłaszać się z tym do specjalisty. Jest to jak najbardziej mylne i szkodliwe podejście. Zasada „nie przejmuj się – inni mają gorzej” na zawsze powinna zostać wyeliminowana z naszego światopoglądu. Każdy z nas inaczej odbiera otaczającą rzeczywistość. Jedni po utracie rodziców są w stanie po okresie żałoby podnieść się i żyć dalej, drudzy nie będą w stanie poradzić sobie z taką stratą bez pomocy specjalistów.

Istnieje na świecie masa rzeczy, które mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne – traumy z dzieciństwa, presja społeczna, toksyczne związki, brak wsparcia, uzależnienia itd. Dlatego jeśli czujemy, że dzieje się z nami coś złego, od razu rozważmy wizytę w poradni zdrowa psychicznego. Nikt tam nas nie będzie oceniał i porównywał z innymi. Pracujący tam specjaliści mają przecież za zadanie poprawić nasze samopoczucie bez względu na to, co wywołało jego spadek.

Jaką pomoc uzyskamy w poradni?

Początkowym etapem jest oczywiście postawienie odpowiedniej diagnozy. Czasami zaburzenia psychiczne nie maja jasnego podłoża, więc i znalezienie przyczyny ich powstawania jest wyjątkowo ważne. Pierwsza wizyta wiąże się z długą rozmową z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. To na jej podstawie lekarz będzie w stanie skierować nas na dalsze badania lub od razu na leczenie.

Na pomoc poradni psychologicznej w Instytucie Medycznym EMC mogą liczyć osoby, które:

  • doznały uszkodzenia układu nerwowego,
  • utraciły ważną osobę,
  • cierpią za fobie i lęki,
  • zmagają się z uzależnieniem,
  • wykazują nieprawidłowe zachowania społeczne,
  • mają problemy wychowawcze lub szkolne,
  • zdiagnozowano u nich choroby na tle psychicznym lub mają do nich predyspozycje,
  • spotkała w życiu trauma (np. widziały wypadek śmiertelny, brały udział w pożarze itd.).

Jest to tylko krótka lista najczęściej spotykanych problemów psychicznych, jednak lekarze są w stanie pomóc przy każdym zaburzeniu. Warto więc zawsze swój stan skonsultować ze specjalistami, a nie jest ich w Polsce mało. Dobrym przykładem jest tu Lublin, w którym funkcjonuje aż kilkanaście takich poradni.