Problemy ze snem u dzieci: przyczyny i sposoby radzenia sobie

Sen odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając nie tylko na ich ogólny stan zdrowia, ale także na rozwój fizyczny i psychiczny. Niestety wiele dzieci doświadcza różnego rodzaju problemów ze snem, co może negatywnie wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny problemów ze snem u dzieci oraz proponowane sposoby radzenia sobie z nimi.

sen-dziecka

Przyczyny bezsenności u dzieci

Kłopoty ze snem mogą mieć różne podłoże w zależności od wieku dziecka. Wyróżnia się jednak kilka najczęstszych przyczyn bezsenności. Przede wszystkim znaczenie może tutaj mieć nieuregulowany harmonogram snu. O ile w przypadku osób dorosłych nie jest to aż tak dokuczliwy problem, to w przypadku dzieci brak stałego rytmu może wywołać poważne konsekwencje. Dzieci potrzebują stałych godzin snu, które pozwalają na odpowiedni odpoczynek i regenerację organizmu. Przyczyną może także być nieodpowiednie otoczenie do snu. Zbyt jasne światło, hałas czy niewłaściwa temperatura mogą skutecznie utrudniać zasypianie dziecka. Warto także zwrócić uwagę na to, czy przyczyną bezsenności nie są czasem pewne problemy zdrowotne.

Jak radzić sobie z problemami sennymi dziecka?

Skoro jedną z głównych przyczyn bezsenności dziecka jest brak stałego harmonogramu snu, warto w pierwszej kolejności zadbać o regularne godziny wypoczynku. Ważne jest to, aby nasza pociecha codziennie o tym samym czasie kładła się do łóżka. Dopilnujmy również tego, żeby otoczenie do snu było miejscem sprzyjającym wypoczynkowi. Zasłońmy rolety, przyciemnijmy światło lub całkowicie je zgaśmy. Upewnijmy się, że dziecku jest ciepło i przytulnie. W tej kwestii warto też zadbać o odpowiednią kołdrę czy wygodną poduszkę. Poza tym starajmy się ograniczać czas dziecka przed ekranem. Wieczorne oglądanie bajek wcale nie jest najlepszym pomysłem, gdyż niebieskie światło emitowane przez telewizory, komputery czy telefony pobudza organizm. Lepszym rozwiązaniem jest czytanie bajek dziecku przed snem. W tym kontekście warto także zadbać o odpowiedni wieczorny rytuał. Ograniczmy zabawy i ruch na rzecz spokojniejszych zajęć czy też ciepłej kąpieli. Z kolei ostatni posiłek dziecka powinien być lekkostrawny, najlepiej bez cukru i sztucznych barwników, gdyż one również działają pobudzająco. Jeśli jednak przyczyną bezsenności są problemy zdrowotne, warto je dobrze zdiagnozować. W niektórych przypadkach może być też konieczna wizyta u pediatry, który pomoże nam rozwiązać kłopot. Jednakże pod żadnym pozorem nie wolno podawać dzieciom lekarstw nasennych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Może też warto po prostu porozmawiać z dzieckiem i zapytać je o to, czy ma jakieś obawy i lęki, które wpływają na sen. Otwarta rozmowa potrafi zidentyfikować o wiele więcej niż samodzielna próba rozwiązania problemu.

Problemy ze snem u dzieci mogą mieć różnorodne powody. Trzymając się jednak powyższych zasad, możemy mieć pewność, że problem bezsenności szybko zostanie uwikłany. Zadbajmy zatem o odpowiedni i stał harmonogram snu, przytulne i ciche otoczenie, a także o właściwą wieczorną rutynę, która przygotuje naszą pociechę do wypoczynku. Jeśli jednak tego typu rozwiązania nie skutkują, warto zastanowić się nad konsultacją z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.