Problem nietrzymania moczu dotyczy wielu osób na całym świecie. Często jest to problem wieku starczego, jednak wpływa na to też wiele czynników, które często są od nas równie niezależne, co starzenie się. Zakup pieluchy na NFZ jest wybawieniem dla wielu osób, gdyż koszta bez refundacji często przekraczają możliwości wielu użytkowników, jak i ich rodzin. Jak jednak dokładnie wygląda refundacja pieluch i jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać?
Czym jest refundacja?
Jak wiele osób już zapewne wie, refundacja jest pewnym finansowym zabezpieczeniem i wsparciem oferowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy wielu wyrobów medycznych, a w tym cewników, aparatów słuchowych, jak i sprzętów ortopedycznych. W tym wszystkim znajdują się też wyroby chłonne, które pomagają w przypadku nietrzymania moczu.
Warto wiedzieć, że dla otrzymania refundacji pieluch, nietrzymanie moczu musi być zapoczątkowane przez jakąś chorobę, o której musi wiedzieć lekarz prowadzący. Powody są różne – od nowotworów, przez schorzenia psychiczne, aż na uszkodzeniach układu nerwowego kończąc. Ważne, aby dane schorzenie było opisane i zbadane przez lekarza, gdyż jest to podstawą do świadczenia refundacyjnego.
Jakie są zasady refundacji pampersów dla dorosłych?
Pieluchy na NFZ mogą zostać przyznane, jeśli spełni się kilka warunków. Co ważne, nie każdy pacjent, który nie trzyma moczu, może uzyskać zlecenie na wyroby chłonne. Jak to dokładnie wygląda?
Istnieje lista zaburzeń i chorób, które sprawiają, że refundacja jest możliwa. Zaliczają się do nich różne przypadki nietrzymania moczu, a w tym spowodowane przez:
- choroby nowotworowe, które przybrał postać owrzodzenia lub krwawiących guzków krocza,
- przetoki nowotworowe i popromienne,
- nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych,
- neurogenne nietrzymanie moczu, lecz z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu,
- otępienia umysłowe,
- zespoły otępienne,
- wady wrodzone,
- jatrogenne lub pourazowe uszkodzenia dróg moczowych lub pokarmowych.
Wiedząc już, kiedy pieluchomajtki mogą zostać refundowane, warto dowiedzieć się o jeszcze kilku innych kluczowych kwestiach. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że refundacja jest przyznawana maksymalnie na rok czasu. Sprawia to, że wykupienie zlecenia w aptece, lub w sklepie, takim jak https://chlonne24.pl/, może się odbyć jednorazowo do 6 miesięcy. Gdy pacjent nie chce jednak wybierać wszystkich produktów od razu, może realizować zlecenie w okresach nie krótszych niż na 1 miesiąc.
Jeśli chodzi o samą kwotę dofinansowania, to jest ona różna, w zależności od danego produktu. Ile kosztują pieluchomajtki na NFZ? Dziś limit refundacyjny wynosi do 1,70 zł za sztukę.
Jak można otrzymać refundację?
Na początku trzeba przede wszystkim wybrać się na wizytę do lekarza, który będzie mógł stwierdzić potrzebę używania pieluchomajtek. Jego zadaniem jest wypisanie zlecenia na wyroby medyczne, a w tym przypadku produkty chłonne. Cały ten proces jest jednak troszkę bardziej skomplikowany. Jak to dokładnie wygląda?
Samo zlecenie lub wniosek dzieli się zasadniczo na trzy części, które muszą zostać wypełnione przez osobne osoby lub instytucje – będą to:
- część wypełniana przez lekarza, gdzie znajdą się dane chorego, nazwa wyrobu, liczba potrzebnych sztuk i uzasadnienie potrzeby,
- część wypełniana kiedyś przez NFZ, dziś robi to również lekarz; znajdzie się tutaj limit finansowy,
- część wypełniana przez pracownika apteki lub sklepu medycznego, który potwierdza odebranie produktów.
Wszystko to jest dziś usprawnione przez elektroniczne możliwości, więc zwykle przebiega bardzo sprawnie. Szukając odpowiednich pieluchomajtek, jak i większej ilości informacji o ich refundacji, warto zajrzeć na stronę https://chlonne24.pl/zmiany-w-refundacji-wyrobow-chlonnych-od-01-12-2021. To dystrybutor, który w swojej ofercie ma wysokiej jakości produkty, które pomogły już tysiącom osób.
[Materiał zewnętrzny]