Ultrasonografia to jedno z najczęściej przeprowadzanych badań diagnostycznych. Pozwala na wykrywanie różnych stanów chorobowych, a przy tym pozostaje całkowicie bezpieczne. Na rynku aparatów przeznaczonych do diagnostyki obrazowej wyróżnić można różne typy ultrasonografów.
Ultrasonografy różnią się między sobą nie tylko zastosowaniem i konkretną specjalizacją medyczną, ale też budową. Do najpowszechniej stosowanych aparatów USG należą modele stacjonarne oraz przenośne. Oferują one określone możliwości konfiguracji i polecane są do stosowania w określonych warunkach klinicznych.
Ultrasonograf stacjonarny
Stacjonarne ultrasonografy to podstawowe wyposażenie większości klinik medycznych. Za sprawą ciągłego rozwoju technologicznego, urządzenia te oferują coraz szersze możliwości personalizacji. Nie bez znaczenia pozostają opcje dopasowania ich do konkretnych medycznych potrzeb. Stacjonarny ultrasonograf posiada stosunkowo ograniczoną mobilność, jednak rekompensują to bardzo wydajne możliwości obliczeniowe. Urządzenia tego typu obsługują wiele zaawansowanych funkcjonalności.
Wyposażane są w monitory i ekrany dotykowe. Jeżeli ultrasonografia ma być przeprowadzana zawsze w stałej lokalizacji, stacjonarny aparat to rozwiązanie najbardziej praktyczne. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają na bardzo swobodne operowanie, niezależnie od warunków lokalowych oraz pozycji pacjenta.
Przenośny aparat USG
Mobilne ultrasonografy są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby diagnostów, dla których podstawowym kryterium wyboru jest możliwość dowolnego przenoszenia aparatu USG. Mobilność okazuje się niezastąpiona podczas odbywania wizyt domowych, gdzie konieczne jest przebadanie pacjenta niemogącego samodzielnie dotrzeć do kliniki.
Urządzenia tego typu posiadają rozmiary przeciętnego laptopa, a jakość ich podzespołów nie odbiegają od tych stosowanych we współczesnych komputerach. Przy bardzo niskiej wadze uzyskać można urządzenia doskonale sprawujące się w różnych warunkach, również tych nieprzystosowanych do prowadzenia opieki medycznej. Mobilne aparaty USG znajdują zastosowanie w różnych jednostkach ratowniczych, np. śmigłowcach czy karetkach pogotowia. Można je spotkać także w placówkach medycznych na statkach handlowych. Przenośny ultrasonograf może być bez większych trudności stosowany w formie stacjonarnej.
Wybór rodzaju ultrasonografu
Konkretny rodzaj aparatu USG należy dobrać do konkretnych czynników związanych z jego zastosowaniem w warunkach klinicznych. Częsta zmiana miejsca badań lub wykonywanie ich w warunkach domowych sprzyja inwestycji w przenośny ultrasonograf. Jeżeli natomiast większe znaczenie mają możliwości konfiguracyjne urządzenia i diagnostyka przeprowadzana jest w jednym miejscu, zakup aparatu stacjonarnego będzie optymalnym rozwiązaniem. Urządzenia te często uzupełniane są o dodatkowe akcesoria, np. wózki jezdne pozwalające na łatwy i stabilny montaż. Poza kryterium związanym z mobilnością warto wziąć pod uwagę także markę urządzenia. Ma ona kluczowe znaczenie dla jakości obrazowania oraz zastosowanych podzespołów.
[Materiał zewnętrzny]