Rozwój układu pokarmowego niemowlęcia. Sprawdź, jak możesz wspierać ten proces!

W okresie 1000 pierwszych dni życia układ pokarmowy dziecka jest szczególnie delikatny i wrażliwy. Jeszcze długo po narodzinach dojrzewa i uczy się harmonijnej pracy, aby z czasem doskonalić swoje funkcje. Zobacz, jakie zmiany zachodzą w małym brzuszku w początkowym okresie życia dziecka i poznaj wskazówki, jak zadbać o szczególne potrzeby żywieniowe niemowlęcia w tym czasie.

uklad-pokarmowy-dziecka

Rozwój układu pokarmowego dziecka trwa również poza łonem mamy

Po przyjściu noworodka na świat jego układ pokarmowy wciąż dojrzewa, aby w pełni ukształtować się około 5.-7. roku życia. Już w życiu płodowym rozpoczyna się stopniowa kolonizacja układu pokarmowego przez bakterie – w ten sposób buduje się mikrobiota jelitowa. Na jej rozwój wpływają różnorodne czynniki, takie jak rodzaj porodu oraz sposób karmienia w pierwszym okresie życia dziecka. U niemowląt karmionych pokarmem mamy dominuje rozwój dobroczynnych bifidobakterii i pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, co jest zależne między innymi od obecności oligosacharydów w mleku kobiety. Dopiero około 3. roku życia mikrobiota jelitowa dziecka upodabnia się do tej obserwowanej u osoby dorosłej[1].

To ciekawe!

Objętość żołądka dziecka zmienia się z dnia na dzień. U noworodka w pierwszym tygodniu życia jest to jedynie 5-7 ml, co można porównać do małej wiśni. Po zaledwie miesiącu objętość zwiększa się już do 80-150 ml, a więc do wielkości jaja kurzego![2]

Mleko mamy jest idealne dla jeszcze niedojrzałego brzuszka

Na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego niemowlęcia duży wpływ ma sposób żywienia. W pierwszych latach życia mechanizmy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych wciąż się kształtują, dlatego układ pokarmowy nie potrafi sobie jeszcze poradzić z każdym pożywieniem. To między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia niemowlęcia i kontynuację tego sposobu żywienia do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka.

Mleko mamy zawiera niemal wszystkie potrzebne do harmonijnego wzrostu i rozwoju niemowlęcia składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (poza witaminami D i K, które należy suplementować dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza).

Czy wiesz, jaka jest typowa sylwetka małego dziecka?

Postawa malucha charakteryzuje się wydatnym brzuszkiem. Jest to czymś naturalnym i ma związek ze słabszym rozwojem mięśni ściany jamy brzusznej. Dopiero w wieku około 3-4 lat mięśnie brzucha staną się na tyle mocne, by nadać mu bardziej płaski wygląd.

Z troski o delikatny brzuszek

Wiedząc już, że układ pokarmowy dziecka rozwija się przez cały okres 1000 pierwszych dni życia, warto pamiętać, że w tym szczególnym czasie wymaga on odpowiedniej troski. Właśnie dlatego jeśli mama nie może karmić piersią, powinna wraz z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Z myślą o najmłodszych i ich delikatnych brzuszkach została opracowana najdelikatniejsza[3] formuła Bebiko PRO+ 2, dająca podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu :

  • LACTOFIDUS – procesu inspirowanego naturalnym procesem fermentacji mlekowej,
  • unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS

oraz kompletnej kompozycji[4] składników odżywczych wspierających prawidłowy rozwój[5], takich jak:

  • kwasy omega 3 (DHA dla prawidłowego rozwoju wzroku[6] i mózgu oraz ALA dla mózgu i tkanki nerwowej),
  • wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
  • żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.
Czy wiesz, że jelito jest określane jako „drugi mózg”?

Już od pierwszych dni życia malucha jego jelita i mózg są ze sobą powiązane. W jelitach zlokalizowana jest duża sieć połączeń nerwowych, która wpływa na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. To dlatego dziecko jest szczęśliwe, kiedy nie doskwierają mu żadne dolegliwości trawienne, a jego brzuszek jest pełny[7].

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/czym-jest-mikroflora

[2] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/dieta-dziecka/dobre-samopoczucie-twojego-dziecka-zaczyna-sie-w-brzuszku

[3] Wśród mlek następnych Bebiko.

[4] Zgodnie z przepisami prawa.

[5] Zgodnie z przepisami prawa zawiera wapń i witaminę D, niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów.

[6] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie

[7] Giulia Enders, Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała, Łódź, 2015 r.

[PR]