Rzęsy – przyczyny osłabienia, sposoby pielęgnacji

Te malutkie włoski ochraniają nasze oczy przed zanieczyszczeniami. Za perfekcyjne wypełnianie tej misji należy im się odrobina uwagi. Jak dbać o rzęsy? Jakie są najlepsze kosmetyki do rzęs? Jak zapobiec ich osłabianiu i przywrócić im piękno?

odżywki-do-rzęs

Odpowiedzi na takie pytania bardzo często szukamy w sieci. Niestety natłok informacji sprawia, że trudno znaleźć konkretny przepis na to, jak prawidłowo dbać o rzęsy i zapewnić zdrowie każdemu z tych kilkuset maleńkich włosków.

Co niszczy rzęsy?

Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy sobie uświadomić jedno: rzęsy są zbudowane tak samo, jak inne włosy na naszym ciele. Dlatego szkodzi im również to samo. Rzęsy mogą się osłabiać pod wpływem słońca, toksyn, wysokiej temperatury, czynników mechanicznych, szkodliwych składników kosmetycznych, niewłaściwych metod pielęgnacji itd. Tak naprawdę rzęsy mogą się osłabić nawet pod wpływem wodoodpornej maskary lub przeterminowanego cienia do powiek. Natomiast przyczyną wypadania rzęs może być nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale również zmiany hormonalne (ciąża, przekwitanie), osłabienie odporności organizmu lub choroby.

Jak dbać o rzęsy?

Sposoby pielęgnacji rzęs są różne. Zanim jednak wybierzemy którykolwiek z nich lub połączymy siły wszystkich trzech metod, ważne jest ograniczenie czynników szkodliwych. Zadbajmy o to, żeby nie stosować kosmetyków, które mogą osłabiać rzęsy. Ograniczajmy używanie zalotki, która bardzo często łamie i odkształca rzęsy. Zrezygnujmy z przedłużania, aby dać rzęsom odpocząć od ciężaru sztucznych włosków i zminimalizować podrażnienia.

Bądźmy delikatni dla tych maleńkich włosków, a odpłacą się pięknem. Zwłaszcza gdy dodatkowo wykorzystamy popularne sposoby pielęgnacji rzęs, a konkretnie:

  • stosowanie odżywek do rzęs,
  • olejowanie rzęs np. olejem rycynowym,
  • używanie maskar wzbogaconych o składniki odżywcze.

Numer jeden wśród wszystkich tych metod to odżywki. Nic nie zapewni rzęsom tak skoncentrowanej dawki składników odżywczych. Dobre serum to wsparcie, którego potrzebują osłabione rzęsy, żeby rosnąć dłuższe, zdrowsze i grubsze. Przy czym warto pamiętać, że najlepsze odżywki do rzęs to te, które mają aplikator w formie pędzelka (ułatwia dostarczenie serum wprost do cebulek) i skład wzbogacony o naturalne ekstrakty roślinne.