Schodołazy – polecane rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo

Swoboda ruchu jest bardzo ważna dla osób niepełnosprawnych. Możliwość samodzielnego, nieograniczonego poruszania się nie tylko po ulicach, ale również we własnym domu jest podstawą komfortowego i aktywnego życia. Dlatego aby je usprawnić, powstają innowacyjne urządzenia, takie jak m.in. schodołazy. Czym konkretnie jest i jakie są zalety tego sprzętu o tajemniczo brzmiącej nazwie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

schodołaz

  1. Co to jest schodołaz?
  2. Dlaczego schodołazy to polecane rozwiązanie?
  3. Jak działa schodołaz?

Co to jest schodołaz?

Schodołaz dla niepełnosprawnych, inaczej zwany transporterem schodowym, to urządzenie, które w prosty sposób pozwala pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Jego duża funkcjonalność sprawia, że cieszy się coraz większą popularnością. Schodołazy dzielą się na gąsienicowe oraz kroczące. Pierwsze wyposażone są w gąsienice, dzięki którym maszyna wjeżdża po krawędzi schodów, natomiast drugie pokonują wysokości dzięki wspinaniu się na kolejne stopnie. Sprzęt jest wyposażony w silnik elektryczny napędzany akumulatorem. Pełne naładowanie wystarcza na pokonanie około 300-350 stopni przez osobę o średniej wadze 70-80 kilogramów. Po wyczerpaniu się akumulatora, można go w łatwy sposób znów naładować za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki. Urządzenia tego typu są lekkie, co pozwala na ich łatwy transport.

Dlaczego schodołazy to polecane rozwiązanie?

Schodołazy to właściwy zakup dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a także ludzi starszych i wszystkich tych, którym wchodzenie po schodach sprawia duże trudności. To bardzo użyteczne urządzenie, które pozwala w komfortowy i niewymagający wysiłku sposób dostać się na górę lub zjechać schodami w dół. Innowacyjne rozwiązania technologiczne w nowoczesnych modelach schodołazów, takich jak te dostępne na https://pokonaj-bariery.pl/schodolazy, gwarantują bezpieczeństwo stosowania, a także wysoką użyteczność i bardzo dobry stan techniczny przez wiele lat. Warto zaznaczyć, że podczas swej pracy maszyna w żaden sposób nie uszkadza i nie niszczy powierzchni schodów.

Jak działa schodołaz?

Korzystanie z tego typu urządzeń jest wygodne i proste. Wystarczy zamontować schodołaz do wózka, aby móc natychmiast z niego skorzystać. Co ważne, do sprzętu można podpiąć również już posiadany wózek inwalidzki. W tym celu należy – w przypadku schodołaza kroczącego – przypiąć odpowiedni zaczep, natomiast schodołazy gąsienicowe nie wymagają dodatkowych elementów. Zwożeniem lub wwożeniem na górę osoby niepełnosprawnej lub starszej musi zająć się druga osoba. Operator ma za zadanie sterować urządzeniem. Jest to prosta czynność, która nie wymaga dużej siły czy umiejętności.

Schodołazy to bardzo użyteczne urządzenia. Warto w nie zainwestować i przekonać się, jak bardzo mogą poprawić komfort życia osoby starszej lub niepełnosprawnej.

[materiał zewnętrzny]