Skóra należy do największych organów ludzkiego ciała i zajmuje powierzchnię ok. 2 metrów kwadratowych. Proces starzenia dotyka całego człowieka, wszystkich jego narządów, w tym i skóry, która staje się wtedy delikatna i podatna na ogromną ilość problemów alergologicznych i dermatologicznych. Dlatego ważne, aby senior zawsze miał odpowiednie dermokosmetyki, majtki chłonne, witaminę D3.
Pielęgnacja skóry jest ważna w każdym wieku, od narodzin do później starości. W każdym wieku ma ona inne potrzeby. Skóra seniora jest równie delikatna, co skóra noworodka, tylko z zupełnie innych przyczyn. Z wiekiem traci wodę, co powoduje utratę elastyczności, suchość i szorstkość, a także dużą podatność na podrażnienia.
Dermokosmetyki – podstawowy element wyposażenia łazienki seniora
Czas jest nieubłagany i skutki jego upływu widoczne są oczywiście również na skórze, która staje się bardzo delikatna. Jeżeli ponadto osoba starsza cierpi na nietrzymanie moczu, konieczne są majtki chłonne i odpowiednie kosmetyki do utrzymania nie tylko higieny, lecz także skóry w okolicach intymnych w dobrym stanie.
Bez względu jednak na to, czy nietrzymanie moczu stanowi problem czy nie, o skórę należy odpowiednio dbać. Warto zainwestować w odpowiednie kosmetyki dla skóry seniora, bez mydła, na przykład emolienty. Takie płyny i emulsje do mycia nie przesuszają skóry, a dodatkowo po myciu stosowane kremy i balsamy z lipidami lub emolientami nawilżą skórę, natłuszczą i pokryją ją specjalnym ochronnym filmem przed czynnikami zewnętrznymi i zadbają o jej szybszą regenerację.
Gdy zdarzy się stan zapalny
Niestety skóra seniora jest podatna na wiele stanów zapalnych. Jednym z czynników oczywiście może być inkontynencja. Mocz i kał mają bardzo drażniące substancje i skóra narażona na kontakt z nimi musi być odpowiednio chroniona. Dlatego majtki chłonne należy wymieniać regularnie i dbać o higienę intymną – mycie, dokładne osuszanie skóry i smarowanie jej przeznaczonymi do ochrony miejsc intymnych seniorów kremów, które chronią i regenerują skórę, na przykład kremy z tlenkiem cynku.
Oczywiście nie tylko w miejscach intymnych zdarzają się stany zapalne. Sucha skóra może swędzieć, a drapanie się powodować rany i zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, a to w konsekwencji może skończyć się nawet odleżynami, półpaścem lub różą.
Nie bagatelizuj
Każda z pozoru błaha niedyspozycja związana ze skórą może się poważnie skończyć dla osoby starszej. Dlatego nie należy bagatelizować drobnych uszkodzeń, niegojących się zadrapań, ran itp. Warto pokazać zmiany lekarzowi, który określi ich przyczynę i ew. leczenie. Stan zapalny wymaga leczenia farmakologicznego, czasem są to maści przeciwhistaminowe, czasem sterydowe itd. Należy pamiętać, aby doleczać wszelkie spękania i zadrapania, gdyż u osoby starszej stan zapalny goi się wolniej i skóra wolniej się regeneruje.