Skutki nieleczenia zapalenia pochwy

Środowisko panujące w pochwie sprzyja różnego rodzaju infekcjom intymnym: bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym lub pasożytniczym. Z drugiej strony ludzki organizm jest wyposażony w naturalne mechanizmy obronne przed czynnikami chorobotwórczymi. W tym przypadku ratuje nas naturalna flora bakteryjna pochwy oraz stały przepływ wydzielin. Jeśli mechanizmy te nie działają prawidłowo, w pochwie może rozwinąć się stan zapalny. Jakie są jego możliwe powikłania?

zapalenie-pochwy

Objawy zapalenia pochwy

Stan zapalny pochwy nie w każdym przypadku daje objawy. Jeśli jednak tak się dzieje, mogą one obejmować:

  • nietypową wydzielinę z pochwy: obfitą, o zmienionym kolorze i nieprzyjemnym zapachu,
  • swędzenie i podrażnienie pochwy,
  • ból podczas stosunku seksualnego,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • niewielkie krwawienia lub plamienia, które nie mają związku z menstruacją.

Czy infekcja intymna jest jedyną możliwą przyczyną zapalenia pochwy?

Nie, stan zapalny może mieć nieinfekcyjną przyczynę. Sprzyja mu używanie perfumowanych akcesoriów i kosmetyków albo środków plemnikobójczych. Z zapaleniem pochwy często też borykają się kobiety w trakcie lub po menopauzie, w czasie której rozwija się atroficzne (zanikowe) zapalenie pochwy. W tym przypadku objawy wynikają ze spadku poziomu estrogenów w kobiecym organizmie. Atrofia polega na stopniowym zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy. Nie dotyka wprawdzie wszystkich kobiet po menopauzie, ale spory odsetek boryka się z jej nieprzyjemnymi skutkami.

Jakie są skutki zaniedbania leczenia zapalenia pochwy?

Objawy zapalenia pochwy trzeba zgłosić ginekologowi i rozpocząć leczenie. Sposób terapii zależy od czynnika, który je wywołał. Zaniedbanie stanu zapalnego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Gdy w grę wchodzi zapalenie spowodowane infekcją bakteryjną, możliwym powikłaniem jest zakażenie wyżej położonych odcinków układu moczowo-płciowego. Zakażenia są szczególnie ryzykowne dla kobiet ciężarnych, gdyż mogą spowodować przedwczesne pęknięcie pęcherzyka płodowego lub poporodowe zapalenie błony śluzowej macicy. Badania wykazały, że zapalenie bakteryjne pochwy zwiększa również ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Zapalenie drożdżakowe może rozszerzać się na inne obszary układu moczowo- płciowego, a w skrajnych przypadkach atakuje również narządy wewnętrzne. Wśród kobiet chorych na rzęsistkowicę, czyli dosyć częstą infekcję pasożytniczą, największą grupą ryzyka powikłań są ciężarne, bo możliwymi konsekwencjami są przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowe dziecka.

Za stan zapalny pochwy odpowiada czasami wirus opryszczki pospolitej (HPV), który łatwo przenosi się podczas stosunków płciowych oraz może przenieść się na dziecko w trakcie porodu. Niestety nie istnieje lek na opryszczkę – wirus pozostaje w organizmie do końca życia i kiedy pojawi się sprzyjający czynnik, daje nawroty objawów.

Zapalenie pochwy – co robić, żeby uniknąć komplikacji?

Kiedy w pochwie rozwija się stan zapalny, ryzyko infekcji intymnych jest większe, a jak widzisz, każda z nich może wiązać się z powikłaniami, jeśli nie jest właściwie leczona. Dlatego przyjmuj leki, które zarekomendował Ci lekarz. Jeśli to konieczne, czasowo powstrzymaj się od stosunków seksualnych, a także sięgnij po środki łagodzące stan zapalny, gdyż świąd, pieczenie, ból, wydzielina czy nieprzyjemny zapach skutecznie psują ogólne samopoczucie. W aptekach dostępne są środki bez recepty, które pomagają złagodzić objawy (np. w formie wygodnych do stosowania płynów do irygacji), ale pamiętaj, że gdy w grę wchodzi infekcja, zawsze należy zgłosić się na diagnostykę. Nie stosuj na własną rękę żadnych środków, jeżeli spodziewasz się dziecka.

Jeżeli zapalenie pochwy ma nieinfekcyjne podłoże i wynika z kontaktu z drażniącymi substancjami, musisz wyeliminować je z użytku. Lepiej stosuj tylko delikatne preparaty do higieny intymnej, unikaj długich kąpieli z kolorowymi i intensywnie pachnącymi płynami, na co dzień noś przewiewną, bawełnianą bieliznę, która nie hamuje przepływu powietrza. Codzienna dbałość o zdrowie intymne pomoże Ci uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i powikłań.

Piśmiennictwo:

Vaginitis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vaginitis/diagnosis-treatment/drc-20354713 Data dostępu: 23.11.2018

Bakteryjne zapalenie pochwy. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/80458,bakteryjne-zapalenie-pochwy Data dostępu: 23.11.2018

Vaginitis. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9131-vaginitis Data dostępu: 23.11.2018

Lee B. Genital Herpes. https://www.healthline.com/health/std/genital-herpes data dostępu: 23.11.2018

[materiał zewnętrzny]