Sokowirówka a wyciskarka soku – sprawdź podobieństwa i różnice

Zdrowie płynie z owoców

Moda na aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie trwa w najlepsze. Aby czerpać pełnymi garściami z każdego dnia, musimy być pełni zdrowia, sił witalnych i energii. Z jednej strony możemy eksperymentować z różnego rodzaju suplementami diety, z drugiej jednak zdecydowanie lepiej będzie postawić na naturalne wzmocnienie sił obronnych naszego organizmu.

zdr1-0025

Najłatwiejszym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi zalecanej dawki witamin i minerałów jest wypicie szklanki świeżego soku. W jego przygotowaniu mogą pomóc zarówno sokowirówki, jak i wyciskarki do cytrusów lub owoców, warzyw i ziół. Co łączy, a co dzieli te trzy typy urządzeń, które reprezentują m.in. Philips HR 1823/70, Zelmer JE1200, Gorenje JC4800VMX, Tefal Infiny Press Revolution ZC 500 H38 i Philips Avance Collection HR1896/70. Świeżo wyciskane soki, które przygotujemy przy ich pomocy charakteryzują się silnym działaniem leczniczym, odkwaszającym i oczyszczającym. Na pierwszy plan wychodzą zwłaszcza zielone soki, które dzięki ogromnej ilości przeciwutleniaczy są nawet w stanie przeciwdziałać nowotworom!

Sokowirówki

Jeżeli szukamy stosunkowo taniego rozwiązania, to zakup sokowirówki będzie bardzo dobrym pomysłem. Jej ostrza obracają się z zawrotną prędkością 600 – 1200 obrotów na minutę i rozdrabniają owoce na drobną masę. Siła odśrodkowa sprawia, że klarowny i rzadki sok przedostaje się przez sitko. Docenią to zwłaszcza dzieci i osoby nieprzepadające za miąższem. Szybkość działania to niepodważalna zaleta każdej sokowirówki. Niestety urządzenia te mają też całkiem poważne wady. Duże obroty powodują wzrost temperatury soku, a w konsekwencji również śmierć tych drogocennych enzymów i witamin, które są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę. Sok sporządzany za pomocą sokowirówki jest napowietrzony. Dowodem tego jest warstwa piany. Napowietrzenie negatywnie wpływa na zawarte w soku składniki odżywcze i przy okazji zmusza nas do jego natychmiastowego wypicia, ponieważ napowietrzony sok nie może być przeznaczony do dalszego przechowywania. Sokowirówki nie są w stanie wydobyć wszystkich substancji zawartych w komórkach roślin, a ponadto nie będą w stanie przygotować dla nas soków z jagód, jeżyn i malin oraz trawy pszenicznej, pokrzywy, szpinaku, sałaty, kapusty, czy innych warzyw i roślin liściastych oraz ziół. Do tego wszystkiego dochodzi również głośna praca i następujące po niej czasochłonne czyszczenie sprzętu z pozostawionej dużej ilości mokrego osadu.

Wyciskarki do owoców, warzyw i ziół

Jeżeli lubimy gęste soki o łagodnym smaku, to wyciskarki do owoców, warzył i ziół będą strzałem w dziesiątkę. Soki przygotowane za pomocą wyciskarki mają też jeszcze inną przewagę nad tymi, które zostały przyrządzone przy pomocy sokowirówki. Przede wszystkim sok, którego jest znacznie więcej, nie nagrzewa się i nie napowietrza. Zawarte w nim enzymy zachowują swoje drogocenne wartości odżywcze do 24 lub nawet aż do 48/72 godzin od wyciśnięcia! Miąższ pozostawiony w osobnym, zewnętrznym pojemniku jest suchy, więc wyciskarkę można bardzo łatwo umyć. Walce ferromagnetyczne, czyli tzw. ślimaki, wolnymi obrotami miażdży „surowiec” i wyciska sok z jego komórek i przestrzeni międzykomórkowych. Jednoślimakowe wyciskarki poziomo usytuowanym wałkiem ślimakowym są zdecydowanie najpopularniejsze, ale modele pionowym wałkiem ślimakowym nie wymagają od nas „upychania” wkładanych produktów. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem są wyciskarki z ostrzami, dzięki którym jeszcze szybciej przygotujemy pyszne i zdrowe soki. Dwuślimakowe wyciskarki są droższe, ale wykorzystamy w nich także rośliny liściaste i zioła. Wyciskarki do owoców, warzyw i ziół można wykorzystać również do innych celów, np. przygotowania musu, lodów, deserów, szejków, masła orzechowego, a nawet zmielenia kawy, domowej mąki, czy świeżych przypraw. Wyciskarki do owoców, warzyw i ziół to jednak przede wszystkim ciche, wydajne oraz wielofunkcyjne i łatwe w czyszczeniu urządzenia, dzięki którym przygotujemy pełnowartościowe, esencjonalne soki. Co ważne, zanim włożymy wybrane owoce warzywa do wyciskarki, nie będziemy zmuszeni do obierania ich ze skórki. Dzięki temu zauważalnie zaoszczędzimy jeszcze więcej czasu.

Dwa różne sposoby na pełnowartościowe soki i radość ze zdrowego odżywiania

Wiemy już jakie podobieństwa i różnice występują między sokowirówkami a wyciskarkami. A co łączy, a raczej co dzieli, kupiony sok z kartonu od tego, który został świeżo wyciśnięty w jednym z tych urządzeń? Zamiast witamin i minerałów, które w znacznej części giną podczas pasteryzacji, znajdziemy w nim ogromne ilości cukru. Sokowirówki i wyciskarki za każdym razem przyrządzą zdrowsze i bogatsze w drogocenne substancje odżywcze soki. Dadzą nam także wybór między niską ceną i szybkością sokowirówek a znacznie większą funkcjonalnością oraz efektywnością i łatwością czyszczenia, którymi charakteryzują się wyciskarki do owoców, warzyw i ziół. Końcowe produkty powstałe w wyniku obydwu urządzeń z pozoru są podobne, ale drobne detale znacząco wpływają na ich jakość i oferowane przez nie dobroczynne działanie. Ciekawostką jest fakt, że płynna konsystencja soków umożliwia im zregenerowanie naszego organizmu nawet już po kilkunastu minutach od ich wypicia. Gdy przygotowujemy soki przy pomocy sokowirówki lub wyciskarki, sami decydujemy o składzie naszych własnych małych bomb witaminowych. To bardzo zdrowy i przyjemny prezent od nas dla nas samych, który udowodni, że zdrowe odżywianie mimo codziennego pośpiechu i stresu jest możliwe, a ponadto może sprawiać ogromną radość.