Stomatolog – w czym może się specjalizować?

Stomatologia to bardzo rozległa dziedzina medycyny. Dlatego też edukacja dentystów praktycznie nigdy się nie kończy. Wielu z nich uczęszcza na kursy i wciąż poszerza swoje kompetencje. Jednak mimo to, na ogół każdy stomatolog posiada swoją specjalizację. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.

stomatolog

Stomatolog endodonta – czym się zajmuje?

Leczenie kanałowe niezbędne jest wówczas, gdy występuje zapalenie miazgi zęba. W takich przypadkach konsultuj się ze stomatologiem endodontą. Usuwa on zainfekowaną miazgę i zastępuje ją specjalnym wypełniaczem, który pomaga przywrócić funkcję zęba. Endodonta specjalizuje się więc w leczeniu chorób korzeni zębowych, a także w zachowywaniu zębów po zabiegach związanych z leczeniem kanałowym.

Stomatolog protetyk – na czym polega jego praca?

Dentysta protetyk zajmuje się projektowaniem, wykonywaniem i montowaniem protez zębowych, częściowych oraz implantów. Wykonuje również operacje odbudowy zębów, które zostały uszkodzone w wyniku urazu lub choroby. Ponadto zajmuje się korektą wad zgryzu i innych zaburzeń dotyczących stawów szczękowych.

Stomatolog dziecięcy – jakie powinien mieć kompetencje?

Lekarz specjalizujący się w stomatologii dziecięcej powinien posiadać wiedzę na temat rozwoju i fizjologii zębów dzieci. Ponadto musi umieć zrozumieć ich psychologię i być wobec nich cierpliwy. Stomatolog musi od najmłodszych lat uczyć prawidłowej higieny jamy ustnej i odżywiania, aby dziecko mogło jak najdłużej zachować zdrowe zęby. Jego zadaniem jest przede wszystkim leczenie zębów mlecznych oraz dbanie o stan jamy ustnej małego pacjenta.

Stomatolog dla każdego – czy to możliwe?

Czy można mieć jednego stomatologa od wszystkiego? Tak, do pewnego stopnia jest to możliwe. W niektórych przypadkach dentysta może być lekarzem ogólnym i zająć się wszystkimi kwestiami związanymi z uzębieniem. Jednak w innych sytuacjach może potrzebować skierować Cię do specjalisty, który będzie w stanie świadczyć bardziej zaawansowane usługi. Dlatego warto zostać pacjentem kliniki stomatologicznej, która zatrudnia wykwalifikowany personel i oferuje różnego rodzaju zabiegi. Perfekt Smile w okolicach Działdowa będzie zatem dobrym wyborem. Nowoczesny sprzęt i grono profesjonalnych dentystów to zalety, za które pacjenci cenią tę poradnię.