Każda kobieta w ciąży musi o siebie bardzo dbać. W końcu nie troszczy się wyłącznie o siebie, ale również o swoje jeszcze nienarodzone dziecko. Właśnie dlatego trzeba tak dobierać składniki odżywcze i wszelkie substancje, mające pomóc utrzymywać organizm w jak najlepszej kondycji, by nie doprowadzić do szkody rozwijającego się płodu. Wielu z popularnych leków, które używasz na co dzień bez recepty, nie możesz zastosować spodziewając się potomstwa. Z tego powodu warto, byś zaufał naturze, stosując zioła, bezpieczne dla ciężarnych kobiet.
Po co w ogóle stosować zioła w czasie ciąży?
Czasem możesz się zastanawiać, po co wykorzystywać zioła w ciąży. Otóż w wielu przypadkach mogą pomóc w zastępstwie leków, których chwilowo nie możesz używać, pomagając na rozmaite dolegliwości. Odpowiednio dobrane zioła mogą pomóc podczas przeziębienia (na przykład można stosować imbir w ciąży, jeśli boli gardło, a ogólne złe samopoczucie wciąż się wzmaga), gdy masz dolegliwości żołądkowe bądź nie możesz sobie poradzić ze złym samopoczuciem i miewasz kłopoty ze snem. Pamiętaj, że znajdą się zioła bezpieczne w ciąży, które pozwolą Ci ją przetrwać w naprawdę dobrym stanie, a jednocześnie nie wpłyną niekorzystnie na rozwój dziecka.
Zioła, które naprawdę Ci pomogą
Jest wiele ziół, które mogą Ci pomóc w chwili, gdy spodziewasz się dziecka. Jeśli nie możesz zasnąć, przewracasz się ciągle z boku na bok i jesteś potwornie wyczerpana, sięgnij po rumianek. Zadziała uspokajająco, podobnie jak melisa i pozwoli Ci się odprężyć. W przypadku, gdy zmagasz się z zaparciami, sięgnij koniecznie po siemię lniane. Len w ciąży doskonale pomaga na tę przypadłość, wspomagając perystaltykę jelit. Len mielony w ciąży możesz pić bez ograniczeń – rozpuść jego łyżkę w szklance wody, a potem wypij. Napój ma neutralny smak, więc nie powinien nieść ze sobą przykrych doświadczeń. Siemię pomoże Ci również w razie wystąpienia suchego kaszlu.
Być możne należysz do tych kobiet, które co dzień zmagają się z silnymi nudnościami. Majeranek w ciąży to świetne lekarstwo na tę przypadłość. Nie lubisz pić ziół? W takim razie po prostu zjedz płaską łyżeczkę tego zioła. Nie możesz też zapomnieć o wszystkich korzyściach, jakie daje pokrzywa w ciąży. Przede wszystkim, zawiera wiele witamin, wspomagających zdrowie Twoje i malucha. Z jednej strony obniża ciśnienie krwi oraz wpływa pozytywnie na procesy krwiotwórcze. W zależności od dolegliwości, można ją różnie wykorzystywać – do redukcji kłopotów trawiennych, wzmacniania organizmu czy okładów na świeże rany. Herbata z pokrzywy w ciąży w każdym razie na pewno bardzo się przyda. Na pewno przyda Ci się też mięta pieprzowa w ciąży. Tylko dzięki niej pozbędziesz się przykrych wzdęć oraz uspokoisz zszargane nerwy, nękane ciągłymi wahaniami nastrojów.
Których ziół powinnaś unikać?
W ciąży należy się jednak wystrzegać ziół, które mogłyby doprowadzić do przedwczesnego wywołania porodu. Bardzo niewskazany jest na przykład krwawnik w ciąży. Zalicza się go bowiem do ziół poronnych i stosuje w przypadkach bardzo silnych i bolesnych miesiączek, by złagodzić następujące po sobie skurcze. Nie należy też przesadzać z ilością szałwii (o ile płukanki, gdy boli gardło, są dobre, tak należy się wystrzegać picia naparu z tego zioła, ponieważ może to grozić przedwczesnym porodem). Lepiej wystrzegać się też aloesu, który, mimo wielu zbawiennych właściwości, zawiera w sobie estrogen, który w nadmiernej ilości może bardzo pogorszyć ogólne samopoczucie matki.