Suchość pochwy – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy to przede wszystkim uczucie mniej lub bardziej specyficznego dyskomfortu w okolicach intymnych, związane z brakiem wilgotności w pochwie, u jej wejścia oraz w obszarze sromu. Może pojawiać się okresowo, ale także chronicznie, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

zdr1054

Jakie objawy najczęściej związane są z suchością pochwy?

Charakterystycznym objawem jest uczucie suchości. Co więcej, może to być także pieczenie, swędzenie czy nawet ból, spowodowane zmniejszonym nawilżeniem skóry okolic intymnych. Objawy te mogą pojawiać się nie tylko przy aktywności seksualnej lub po niej, ale także podczas chodzenia, jazdy rowerem czy noszenia obcisłych ubrań. Czasem suchość pochwy odczuwana jest, jako uczucie pulsowania i ucisku w pochwie.

Kogo najczęściej dotyczy?

Problem najczęściej dotyka kobiet po 45. roku życia. Związane jest to z faktem, że w okresie okołomenopauzalnym spada poziom estrogenów, co powoduje, że ścianki pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne i nawilżone. Wagina staje się bardziej wrażliwa na różnego rodzaju bodźce, nawet kontakt z bielizną może być nieprzyjemny. Czasami dochodzi do krwawień, bo ścianki pochwy są tak cienkie i suche, że stają się wyjątkowo wrażliwe i podatne na zranienia.

Czy suchość pochwy może występować u młodych kobiet?

Zdecydowanie tak. Suchość pochwy może pojawić się u kobiet po operacjach jajników, w okresie karmienia piersią oraz przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Może to być związane z niedoborem lub wahaniami hormonów. Ponadto niektóre schorzenia przemiany materii (np. cukrzyca), leki, radioterapia przy chorobach nowotworowych, a także stres mogą także powodować suchość pochwy.

Co powinna zrobić kobieta, która zauważy u siebie objawy suchości pochwy?

W pierwszej kolejności powinna otwarcie porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem. Dopytać o możliwe przyczyny i wykluczyć wszystkie choroby, które mogą powodować suchość pochwy. Dowiedzieć się o możliwościach zastosowania odpowiednich preparatów czy kremów, ich dostępności i sposobów stosowania.

Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną suchości pochwy. Przykładowo, jeżeli jest to skutek antykoncepcji hormonalnej, prawdopodobnie należy zmienić stosowany środek. W przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym, często przypisywanymi produktami na złagodzenie objawów suchości pochwy, są te zawierające hormony (kremy lub globulki dopochwowe). Dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą używać hormonów, zadowalającą alternatywę mogą stanowić preparaty ich niezawierające. Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy (North American Menopause Society) zaleca w pierwszej kolejności stosowanie na suchość pochwy produktów niehormonalnych[i]. Produkty te (lubrykanty, środki nawilżające) to głównie żele, czyli produkty na bazie wody. Jednakże, dla wielu kobiet, nie są one satysfakcjonującym rozwiązaniem w związku z brakiem pielęgnującego i ochronnego efektu lipidów. Intymny krem nawilżający Vagisan® jest odpowiedzią na te potrzeby: jest niezawierającym hormonów kremem na suchość pochwy, który działa podwójnie: zapewnia nawilżenie oraz kojące lipidy. Co ważne, może być stosowany dopochwowo za pomocą aplikatora oraz na zewnętrzne okolice intymne. Krem może złagodzić dyskomfort pochwy i sromu (suchość, pieczenie, świąd oraz ból podczas stosunku) i może być stosowany przez dłuższy okres czasu. W razie potrzeby, intymny krem nawilżający Vagisan® może być również stosowany bezpośrednio przed stosunkiem seksualnym. Krem nie wpływa na mobilność plemników, więc może być także używany przez kobiety starające się o dziecko.

Konsultacja:

Dr Iris Schmidts-Winkler – lekarz, doradca medyczny, Dr. August Wolff GmbH & Co. KG Arzneimittel, Bielefeld, Niemcy


[i] Menopause: The Journal of The North American Menopause Society, Vol. 20, No. 9, Management of symptomatic vulvovaginal atrophy: 2013 position statement of The North American Menopause Society

[PR]