Suplementacja dla seniorów w okresie jesiennym

Na każdym etapie życia zapotrzebowanie na witaminy i minerały się zmienia, tak samo jak zmienia się ogólna kondycja całego organizmu, a od ich odpowiednich ilości w dużej mierze zależy utrzymanie sprawności na wysokim poziomie. Wraz z pojawianiem się częstych schorzeń dla wieku starczego czy braków apetytu, mogą pojawić się także potencjalnie groźne dla zdrowia niedobory, które można uzupełnić poprzez odpowiednią suplementację. O jakich suplementach powinni pamiętać seniorzy szczególnie w okresie jesiennym?

suplementacja

Suplementy niezbędne dla każdego seniora

Witamina C to jedna z najbardziej popularnych, jednak wciąż niewystarczająco suplementowanych. W wieku starczym może ona wspomóc kondycję organizmu nie tylko przez poprawę ogólnej odporności na infekcje, ale także wzmocnienie naczyń krwionośnych. Dzięki temu przyspiesza ona gojenie się ran i zmniejsza pojawianie nieestetycznych i bolesnych krwiaków, nazywanych potocznie siniakami.

Kluczową witaminą dla seniorów jest witamina D3, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej tworzącej kości. Jej braki mogą również zwiększać ryzyko nowotworów, cukrzycy, czy stwardnienia rozsianego. Ludzki organizm potrafi samodzielnie produkować witaminę D przez syntezę skórną przy ekspozycji na słońce. Niestety wraz z wiekiem możliwość pozyskiwania witaminy w ten sposób zostaje osłabiona, co często prowadzi do niedoborów, z którymi można sobie radzić dietą bogatą w ryby oraz suplementacją. Uważa się, że seniorzy, tak samo jak kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby chorujące na określone schorzenia, w tym między innymi wątroby, powinni suplementować witaminę D3 przez okrągły rok.

Ważna jest również witamina A, która działa pozytywnie na kondycję skóry i włosów, a w połączeniu z kwasami omega-3 poprawia wzrok i zalecana jest zwłaszcza seniorom, którzy aktywnie go wykorzystują na przykład do czytania lub prowadzenia pojazdów. Żywnością bogatą w witaminę A jest między innymi nabiał, koper czy tuńczyk. Niestety w diecie seniorów często brakuje wymienionych składników, dlatego zaleca się regularną suplementację tego składnika.

Indywidualne niedobory – warto je skontrolować!

Niedobory i zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze to kwestia indywidualna, którą warto kontrolować poprzez proste badania krwi. Dzięki nim będzie można określić, jakie dokładnie składniki należy suplementować w konkretnym przypadku. Jednymi z częstszych są: witamina B9 oraz E.

W społeczeństwie przyjęło się, że witamina B9, zwana popularnie kwasem foliowym, jest potrzebna tylko kobietom w ciąży, co jest błędnym przekonaniem. Bez względu na płeć i wiek kwas foliowy jest potrzebny każdemu, chroniąc przed miażdżycą czy obniżając cholesterol. Pozytywnie działa on również na naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko występowania nowotworów, jak i wspomagając pamięć poprzez wzmacnianie neuroprzekaźników.

Witamina E, którą można przyswajać przez jedzenie jaj, orzechów, czy olejów roślinnych, zapobiega występowaniu nowotworów. Ma ona potwierdzone działanie zmniejszające ryzyko powstania raka przewodu pokarmowego, szyjki macicy, czy prostaty. Zachowując odpowiedni poziom witaminy E w organizmie, mięśnie szybciej się regenerują, jak i są mniej narażone na skurcze.