Światowy Dzień Zdrowia: jak dbać o zdrowie seniora?

Obchodzony w kwietniu Światowy Dzień Zdrowia, to doskonała okazja do przypomnienia podstawowych zasad, które pozwolą seniorowi zachować zdrowie w jesieni życia. Osoby w wieku 60+ powinny szczególnie dbać o kondycję, dietę oraz regularnie się badać, bo potrzeby organizmu zmieniają się z wiekiem.

senior

Na zdrowie i kondycję fizyczną pracuje się latami i często samopoczucie na starość odzwierciedla styl życia z młodości. Nie oznacza to jednak, że senior, który wcześniej nie przykładał zbyt dużej uwagi do diety czy ruchu, jest na straconej pozycji. Zmiany w stylu życia warto bowiem wprowadzać na każdym etapie życia, jeśli mogą one przynieść korzystny wpływ na stan zdrowia. Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest odżywianie.

Krok pierwszy – dieta

Najczęściej im człowiek jest starszy, tym mniej się rusza i co za tym idzie, ma mniejsze zapotrzebowanie na kalorie. Jednocześnie zwalnia metabolizm, więc jeśli dieta nie zostaje odpowiednio zbilansowana, senior może zacząć szybko przybierać na wadze, co negatywnie odbije się na jego zdrowiu. Jadłospis powinien więc być zbilansowany, tak by dostarczał odpowiednio dużo energii do odżywienia komórek ciała. Z diety lepiej wyeliminować ciężkostrawne, tłuste potrawy i zastąpić je dużą ilością warzyw, owoców, kasz i białkiem wysokiej jakości. Białe pieczywo dobrze jest zamienić na to pełnoziarniste, które na dłużej da poczucie sytości. Nie bez znaczenia jest także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Osoby w podeszłym wieku często zapominają o piciu wody i są odwodnione, choć nie mają takiej świadomości. Należy więc pamiętać, by senior pił przynajmniej 2 litry wody mineralnej lub leczniczej dziennie. Ze źródlanej lepiej zrezygnować, by nie wypłukiwała z organizmu cennych minerałów.

Krok drugi – ruch na powietrzu

Osoby opiekujące się seniorami wiedzą jak ważna jest codzienna dawka choćby umiarkowanego ruchu. W zależności od siły fizycznej i kondycji osoba starsza może spacerować lub nawet uprawiać sporty wymagające małego wysiłku, takie jak np. nordic walking czy gimnastykę. Należy pamiętać, że ruch pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia, dodaje energii i opóźnia procesy starzenia.

Krok trzeci – regularne badanie

Jesień życia to czas, w którym profilaktyka i regularne badania lekarskie są szczególnie ważne. W podeszłym wieku nie należy czekać na niepokojące sygnały od organizmu, ale trzeba być pod stałą opieką lekarza. Seniorzy narażeni są na schorzenia i choroby, związane z układem krążenia czy pokarmowym. Podstawowe badania takie jak: morfologia, sprawdzenie poziomu cukru i cholesterolu czy USG jamy brzusznej powinny być wykonywane regularnie. Zdarza się też tak, że senior cierpi na przewlekłe schorzenia. Starsze, chore osoby wymagają wtedy specjalistycznej opieki oraz pomocy w codziennych czynnościach, takich jak: przygotowywanie i podawanie posiłków, czynności higieniczne i pielęgnacyjne czy regularne przyjmowanie leków. W takich sytuacjach rodzina może skorzystać z pomocy wykwalifikowanej opiekunki osób starszych Promedica24. Dzięki fachowemu wsparciu bliscy mają pewność, że senior przebywa w komfortowych warunkach, jest pod stałą opieką oraz ma zapewniony komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Rozwijanie zainteresowań

W podeszłym wieku równie istotne jak kondycja fizyczna, jest dobre samopoczucie. Emerytura to dobry czas na to, by rozwijać swoje pasje i realizować zainteresowania. Seniorzy mogą podejmować wiele aktywności od czytania, po słuchanie muzyki, malowanie czy spotkania towarzyskie, które mogą dać wiele radości oraz satysfakcji. Ważne, by nie marginalizować potrzeb osoby starszej i wspierać ją na każdym etapie życia.