Tomografia komputerowa – czego się spodziewać?

Tomografia komputerowa (TK) należy do jednej z najczęściej wykorzystywanych w medycynie technik obrazowania. Promieniowanie rentgenowskie (RTG) pozwala na utworzenie przekrojowego obrazu ciała np. kręgosłupa lub mózgu. Metoda ta umożliwia warstwowe przeglądane poszczególnych tkanek, a tym samym na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu 3D.

tomografia komputerowa

W badaniu tomograficznym wykorzystuje się znacznie większą dawkę promieni niż w klasycznym prześwietleniu RTG. Dzięki temu można uzyskać dokładniejsze dane, które pozwalają na postawienie precyzyjnej diagnozy. Badanie trwa zazwyczaj 15-30 minut. Ciało pacjenta jest skanowane przy pomocy przecinających się wzajemnie wiązek promieniowania. Tkanki organizmu ludzkiego posiadają różną gęstość i chłoną zróżnicowane ilości promieni RTG. Pozwala to na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego. Umożliwia to wykrycie już nawet niewielkich zmian np. nowotworowych.

Tomografia komputerowa należy do nadań nieinwazyjnych i bezbolesnych, ale może negatywnie wpływać na zdrowie pacjenta. Cały czas jednak trwają prace nad udoskonalaniem technologii, aby te skutki były jak najmniejsze.

Badanie przeprowadzane jest na ruchomym stole, na którym leży pacjent. Zostaje on następnie wsunięty do specjalnego aparatu. Aparat jest szeroki i w przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, przeważnie nie wywołuje lęku u pacjentów. W trakcie wykonywania badania nie wolno mieć na sobie żadnych elementów metalowych (sprzączki, guziki, pasek), gdyż metal zakłóca wyniki tomografii. Pacjent powinien leżeń nieruchomo – ruchy mogą spowodować przełamanie wyników badania. W niektórych sytuacjach pacjent może być poproszony o wstrzymanie na kilka sekund oddechu. Przed przystąpieniem do tomografii komputerowej kobiety powinny zgłosić fakt, że są w ciąży lub ją podejrzewają.

Czasem zachodzi konieczność podania środków kontrastujących, które mają za zadanie poprawić jakość obrazu. Wówczas pacjent powinien zgłosić lekarzowi prowadzącemu wszelkie problemy alergiczne na leki kontrastujące. Badanie przeprowadzane jest na czczo, dla lepszego nawodnienia organizmu należy spożyć wcześniej około 1 litra płynów np. wody mineralnej. Istotnym elementem są wyniki poziomu kreatyniny we krwi. Wskaźnik czynności nerek może stanowić przeciwwskazanie do podania środka kontrastującego. Badanie na jego poziom należy wykonać na około 2 tygodnie przed tomografią. Po TK wskazane jest natomiast wypicie dużej ilości płynów w celu usunięcia środka kontrastującego z organizmu.

Gdzie zrobić tomografię komputerową?

Ceny i lokalizacje placówek z całego kraju, wykonujących tomografię komputerową udostępnia portal Cenomed.pl. Poprzez portal istnieje też możliwość zapisania się na badanie w wybranej placówce medycznej.