Trycholog – kiedy jego pomoc może być naprawdę potrzebna?

Trycholog jest osobą, która specjalizuje się w tematyce związanej z włosami oraz skórą głowy. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to lekarz. Do zadań trychologa należy szczegółowa analiza stanu skóry naszej głowy, a w obrębie tego pod lupę brane są nasze cebulki włosowe. Trycholog może też pomóc w przypadku rozmaitych problemów z włosami, a także w przebiegu różnego rodzaju chorób o podłożu dermatologicznym, związanym ze stanem skóry głowy. Kiedy wizyta w gabinecie takiego specjalisty jest szczególnie wskazana?

trycholog

Trycholog – kim jest? Kiedy się udać do trychologa?

W momencie, kiedy pojawiają się różnego rodzaju problemy z włosami czy skórą głowy, najczęściej staramy się rozwiązać problem kupując różnego rodzaju preparaty w drogerii czy też w aptece. Jeśli zastosowana kuracja działa- zapominamy o problemie. Często jednak nawet i w takim przypadku warto udać się do trychologa, który na podstawie dogłębnej analizy stanu zdrowia skóry głowy oraz kondycji włosów, będzie mógł dobrać nam indywidualny sposób pielęgnacji włosów, który sprawi, że zawsze będą one dobrze wyglądać. Taka wizyta jest też rekomendowana dla osób, które poddają swoje włosy licznym zabiegom fryzjerskim z dużą intensywnością, co powoduje ich szybsze niszczenie się, a co za tym idzie- konieczna jest bardziej profesjonalna ich pielęgnacja.

Wizyta w gabinecie trychologicznym jest też wskazana w momencie, kiedy coś niedobrego dzieje się z naszymi włosami lub skórą głowy i jest to problem, z którym nie możemy poradzić sobie na własną rękę. Wskazaniem do wizyty są więc na pewno:

  • Różnego rodzaju zmiany na skórze głowy- zaczerwienienia, krostki, pieczenie lub swędzenie, uczucie ciągnięcia i napięcia w obrębie skóry.
  • Pojawienie się łupieżu, którego nie można w prosty sposób zwalczyć lub który nawraca z dużą intensywnością.
  • Zaobserwowanie oleistej substancji przy skórze głowy i na włosach, która zbiera się pod paznokciami w momencie, kiedy podrapiemy się w głowę.
  • Nadmierne wypadanie włosów lub też łysienie (jest to jednak coś innego niż fizjologiczne, okresowe gubienie niewielkiej ilości włosów).

Czy do trychologa trzeba chodzić regularnie?

I tak i nie. Jeśli problem jest złożony i wymaga wieloetapowej kuracji- za pewne nie skończy się na 2 lub 3 wizytach. Standardowo, dobrze jest jednak odwiedzić trychologa kilka razy w odstępach około dwumiesięcznych. Jest to taki dystans czasu, który pozwala na zaobserwowanie skuteczności terapii oraz tego, czy problem po zaleczeniu nawraca. Koszt jednorazowej wizyty uzależniony jest od tego, z czego się ona składa. Sama konsultacja może zawierać się w granicach około 80- 150 zł. Cena ta może być większa w przypadku dodatkowych badań, a więc na przykład szczegółowej analizy skóry głowy pacjenta.

Autor: Centrum Zdrowego Włosa