Upławami nazywamy nieprawidłową wydzielinę z pochwy. Pojawiają się one w różnych sytuacjach, a najczęściej są objawem infekcji intymnej. Wygląd, zapach oraz konsystencja upławów są pomocne w rozpoznawaniu przyczyny infekcji.
Infekcje intymne
Infekcją intymną nazywamy zakażenie dotyczące narządów płciowych. U mężczyzn infekcja intymna dotyczy najczęściej cewki moczowej, natomiast u kobiet pochwy. W prawidłowych warunkach pochwa produkuje dużą ilość śluzowej wydzieliny, które spełnia następujące funkcje:
- nawilżanie;
- ochrona przed infekcjami;
- pomoc przy zapłodnieniu – wydzielina pochwy umożliwia dostanie się plemników do jamy macicy;
W warunkach chorobowych wydzielina pochwy zmienia się – zmianie ulega zarówno jej ilość, jak i zapach i konsystencja. Infekcje intymne najczęściej wywołane są przez grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki) oraz przez bakterie (bakteryjna waginoza), rzadziej przez pierwotniaki (rzęsistek pochwowy), najrzadziej spotykamy infekcje wirusowe. Objawy infekcji intymnych to poza upławami:
- swędzenie pochwy
- pieczenie i ból podczas oddawania moczu;
- ból w czasie stosunku płciowego (dyspareunia);
- zaczerwienienie i obrzęk okolicy narządów płciowych;
Upławy a infekcje intymne
Głównym objawem infekcji intymnych są upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy. W zależności od czynnika wywołującego zakażenie upławy różnią się.
- Najczęściej spotykanym rodzajem infekcji intymnej jest grzybica pochwy, wywoływana przez grzyby (najczęściej Candida albicans). Upławy w infekcji grzybiczej są bardzo charakterystyczne – zawierają białawe grudki (tak zwane upławy serowate), są gęste i mają jasną barwę. Towarzyszy im nasilony świąd i obrzęk warg sromowych.
- W prawidłowych warunkach wydzielina pochwy jest siedliskiem kilku gatunków bakterii, które nie są chorobotwórcze – jest to tak zwana flora fizjologiczna pochwy. Ma ona za zadanie utrzymywanie odpowiedniego pH pochwy oraz hamowanie rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. W sprzyjających warunkach (np. przy długotrwałej antybiotykoterapii, niewyrównanej cukrzycy czy niedostatecznej higienie intymnej) dochodzi do zachwiania równowagi flory fizjologicznej, namnażają się drobnoustroje chorobotwórcze i rozwija się bakteryjna infekcja pochwy – bakteryjna waginoza. Jej objawy są podobne do infekcji grzybiczej – dominuje świąd, pieczenie oraz obrzęk narządów płciowych. Upławy są bardzo charakterystyczne – mają szarawą barwę, są jednorodne i mają rybi zapach.
- Innym rodzajem infekcji intymnej jest rzęsistkowica, jedna z infekcji pasożytniczych, wywołanych rzęsistkiem pochwowych (Trichomonas vaginalis). Rzęsistkowica jest chorobą przenoszą drogą płciową, u mężczyzn występuje pod postacią zapalenia cewki moczowej z charakterystycznymi objawami. U kobiet rzęsistkowica daje podobne objawy jak inne infekcje intymne. Upławy w infekcji rzęsistkiem są bardzo cuchnące, a ich charakterystyczną cechą jest pienienie.
Leczenie infekcji intymnych
Leczenie infekcji intymnych jest w dużej mierze uzależnione od przyczyny wywołującej. Zastosowanie mają więc leki przeciwgrzybicze, zwykle w postaci globulek dopochwowych, rzadko konieczne staje się stosowanie leków przeciwgrzybiczych ogólnoustrojowo. Stosuje się także antybiotyki (także w formie miejscowej) oraz leki przeciwpierwotniakowe. Bardzo istotne znaczenie ma skuteczne zapobieganie występowaniu infekcji intymnych:
- dbanie o higienę intymną;
- unikanie długotrwałej antybiotykoterapii;
- właściwe leczenie chorób towarzyszących, np. cukrzycy;
- noszenie przewiewnej bielizny;
- odpowiednia higiena po stosunku płciowym – oddanie moczu, podmycie okolic intymnych;
Pozwala to na zmniejszenie ryzyka infekcji intymnej.
Więcej na temat upław znajdziesz na http://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/uplawy.html
niestety nie zawsze udaje się uniknąć infekcji intymnej dlatego staram się mieć w domu invag który bardzo mi pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, to dopochwowy lek probiotyczny który zawiera aż trzy szczepy bakterii pochodzące od polskich kobiet, powinien być przechowywany w lodówce a to świadectwo skuteczności jeśli chodzi o probiotyki
Ja w przeciwieństwie do większości więcej infekcji łapię zimą, nie wiem czym to jest spowodowane. Zaczęłam stosować płyn do higieny intymnej i zobaczymy co z tym będzie. Koleżanka długo próbowała róznej marki płynów zanim trafiła na Femmę, zobaczymy jak sie sprawdzi u mnie.
Miałam nadżerkę, powodowała u mnie obfite upławy oraz częste infekcje. Na początku ginekolog nie widział powodu aby ją usuwać, cytologia była w porządku, jednak infekcje były na tyle częste że nie mogłam normalnie funkcjonować. W końcu nadżerkę wymroziłam, trwało to 5 minut i było prawie bezbolesne. Po 2 tygodniach rana się zagoiła a ja przez 7-dni aplikowałam probiotyk dopochwowy lactovaginal w celu odbudowy mikroflory. Zabieg bardzo mi pomógł, skończyły się problemy z upławami i infekcjami.
A jeśli chcesz kupić Lactovaginal, możesz to zrobić tanio przez internet: http://goo.gl/TrsXrC
Mnie pomaga jedynie Mucovagin. wiele żeli próbowałam ale ten od razu przynosi ulgę i nawilża jak trzeba 😉
a który mucovagin stosujesz, w żelu czy w globulkach i który lepiej kupić?