W jaki sposób dbać o stan jamy ustnej?

Większości z nas od dziecka wpajano nawyk mycia zębów. Szczotkowanie ich po posiłkach i przed snem miało uchronić nas przed próchnicą i koniecznością wizyt u dentysty. W efekcie dbałość o higienę jamy ustnej często kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Tymczasem prawidłowa higiena zębów to przede wszystkim gwarancja zdrowia i urody.

jama ustna

Jak szczotkować zęby?

Jeszcze kilkanaście lat temu szkolne higienistki instruowały dzieci, że zęby należy szczotkować okrężnymi ruchami. Efektem takich praktyk jest plaga podrażnionych dziąseł i odkrytych szyjek zębów, co prowadzi do nadwrażliwości, a nawet paradontozy – tłumaczy specjalista z gabinetu stomatologicznego ES DENTICA. Owszem, zęby należy czyścić przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, jednak zaleca się, aby w tym celu używać wyłącznie miękkich szczoteczek i szczotkować ruchem wymiatającym, od dziąseł w kierunku krawędzi zębów.

Jak pozbyć się wszystkich bakterii z jamy ustnej?

Bakterie wewnątrz jamy ustnej żywią się resztkami pożywienia, które chowają się przed szczoteczką w różnych zakamarkach. Aby pozbyć się ich najskuteczniej, warto używać nici dentystycznych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i płukać usta płynem antybakteryjnym. Podczas mycia zębów należy także usuwać szczoteczką osad z podniebienia i języka.

Profilaktyka stomatologiczna

Istotny wpływ na stan jamy ustnej ma również nasza dieta. Im więcej cukrów w napojach i pokarmach, tym lepsze warunki do rozwoju chorobotwórczych bakterii. Bardzo ważne jest więc ograniczenie spożycia takich produktów, przede wszystkim w nocy. Jeśli mamy zwyczaj popijania czegoś bezpośrednio przed snem lub podczas przerw w spaniu, soki i napoje gazowane warto zastąpić zwykłą wodą – zachęca ekspert z kliniki stomatologicznej ES DENTICA. Również w ciągu dnia dobrze byłoby wystrzegać się tych napojów, które powodują przebarwienia płytki nazębnej, a więc mocnej herbaty, kawy czy czerwonego wina.

Oprócz codziennej higieny ważne są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym. Dla utrzymania zdrowych, mocnych i czystych zębów, przynajmniej raz w roku powinniśmy poddawać się dokładnej kontroli uzębienia i usuwaniu osadu z płytki nazębnej. Zabieg piaskowania i scalingu warto uzupełnić fluoryzacją, która dodatkowo zabezpiecza zęby przed powstawaniem ubytków.