Zakażenie wirusem HPV budzi wiele wątpliwości – szczególnie w okresie ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka zastanawiają się czy infekcja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Jeśli jesteś w ciąży i stwierdzono u Ciebie obecność wirusa HPV, dowiedz się co powinnaś zrobić.
Wirus HPV występuje w ponad 100 odmianach, wywołując zakażenia u wielu osób. Większość infekcji nie jest groźna – przebiega bezobjawowo i mija samoistnie, nie wyrządzając w organizmie żadnych szkód. Tylko w sporadycznych przypadkach pojawiają się brodawki lub kłykciny kończyste na narządach płciowych – mimo że wyglądają nieestetycznie, nie są niebezpieczne.
Wirus HPV w ciąży – diagnostyka
Jako że zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo, wiele kobiet w ciąży nie ma świadomości trwającej infekcji. Aby sprawdzić, czy jest ona nosicielką, wystarczy wykonać cytologię podczas pierwszej wizyty potwierdzającej ciążę. Można także pobrać wymaz z pochwy, którego wyniki będą wskazywać na obecność zakażenia.
HPV w ciąży – zagraża dziecku?
Wirus HPV – szczególnie w łagodnych odmianach – nie stanowi zagrożenia dla życia płodu. Żadne badania naukowe nie wykazały związku pomiędzy obecnością brodawczaka ludzkiego a poronieniem, przedwczesnym porodem czy innymi powikłaniami w okresie ciąży. Nie istnieje także ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją pewne wyjątki – chodzi o zakażenia, do których doszło w I lub III trymestrze ciąży, a które wywołały groźniejsze, rzadsze odmiany wirusów. W takich sytuacjach istnieje prawdopodobieństwo poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych płodu.
Jeżeli chodzi o poród, ryzyko zarażenia dziecka w tym czasie nie jest duże. Jednakże pojawiają się przypadki, kiedy u niemowlęcia pojawiają się objawy chorobowe w ciągu kilku miesięcy po urodzeniu.
Czy wirusa HPV leczy się w ciąży?
Nie istnieje lek zwalczający wirusa HPV, zaś inne dostępne leki mogą stanowić zagrożenie dla płodu. Dlatego leczenie ma wyłącznie charakter objawowy – polega na aplikowaniu bezpiecznych dla dziecka maści lub kremów na zmieniono chorobowo miejsca. Niektórzy lekarze zalecają również przemywanie brodawek czy kłykcin kwasem trójchlorooctowym.
Warto przy tym podkreślić, że w ciąży nie przeprowadza się zabiegów laserowych czy wymrażania brodawek. Są one wykonywane dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią.
Wirus nie powinien być powodem do niepokoju. Jeśli kobieta ciężarna jest otoczona medyczną opieką, nie musi obawiać się o życie i zdrowie – swoje i swojego dziecka.