Wózki elektryczne inwalidzkie to szansa na samodzielne poruszanie się

Niepełnosprawność ruchowa związana z brakiem możliwości chodzenia implikuje konieczność zakupu wózka, który pozwoli osobie niepełnosprawnej na swobodne poruszanie się. Klasyczny model to jednak za mało; lepiej sprawdzają się wózki elektryczne inwalidzkie.

  1. Komfortowe wózki elektryczne dla niepełnosprawnych
  2. Dofinansowanie na wózek inwalidzki elektryczny

Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych to zaawansowane technologicznie pojazdy, które można w pełni dopasować do potrzeb korzystającej z nich osoby niepełnosprawnej. Posiadają regulowane siedziska i oparcia, podnóżki oraz oczywiście możliwość swobodnego sterowania wózkiem. Do wielu modeli można zamówić dodatkowe wyposażenie, np. stolik, uchwyt na kule czy zagłówek ortopedyczny.

Komfortowe wózki elektryczne dla niepełnosprawnych

Możliwość samodzielnego poruszania się na wózku inwalidzkim jest mocno ograniczona, szczególnie wtedy, kiedy niepełnosprawny korzysta z wózka ręcznego. Jego wprawienie w ruch może być trudne nawet dla osób, które posiadają w pełni sprawne kończyny górne. Z tego powodu wózki elektryczne inwalidzkie są coraz częściej wybierane nie tylko przez osoby niepełnosprawne, ale również przez seniorów, którzy mają liczne problemy z poruszaniem się o własnych siłach. Na takim wózku można swobodnie pokonywać nawet duże odległości bez pomocy osób trzecich. Trzeba jedynie pamiętać o ładowaniu wózka, jednak nowoczesne modele wymagają tych działań znacznie rzadziej, niż ich starsze odpowiedniki.

wózek Forest Vermeiren

Wózki inwalidzkie z przednim napędem mają jeszcze jedną zaletę – można niemi jeździć nie tylko po równych powierzchniach, ale również po tych bardziej wyboistych, w tym po nierównym chodniku czy po trawie. Elektryczne wózki dla seniora czy osoby niepełnosprawnej są więc atrakcyjną alternatywą dla wózków ręcznych – pozwalają na samodzielne poruszanie się bez konieczności angażowania siły własnych mięśni.

Dofinansowanie na wózek inwalidzki elektryczny

Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych mają jedną wadę – są droższe niż ich ręczne odpowiedniki. Niektóre instytucje, w tym PEFRON, oferują dofinansowanie na wózek inwalidzki elektryczny, dzięki któremu nawet osoby mające niewielki, ograniczony budżet, mogą pozwolić sobie na zakup takiego wózka. Dofinansowanie może opiewać na nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy minimalnym wkładzie własnym. Wykorzystując wsparcie finansowe z PEFRON, osoby niepełnosprawne mają szansę na zakup nowoczesnego sprzętu, który znacznie poprawi ich komfort życia i sprawi, że będą mogły samodzielnie poruszać się zarówno w domu, jak i poza nim.

[Materiał zewnętrzny]