Zabiegi ekologiczne w medycynie estetycznej

W ostatnich latach coraz mocniej rozwija się moda na wszystko, co naturalne. Wiemy już, że naprawdę warto zwracać uwagę na to, co jemy, czy jakie składniki kosmetyków są najcenniejsze. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, że trend ten może dotyczyć również medycyny estetycznej. Czym są zabiegi ekologiczne i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

zdr0026

Zabiegi ekologiczne to te, w których staramy się bazować na własnym potencjale naprawczym organizmu. Wykorzystując wiedzę o działaniu organizmu oraz o jego reakcjach na poszczególne bodźce, zabiegi te uruchamiają mechanizmy, które powodują zagęszczanie, ujędrnianie i odmładzanie skóry.

Jakie zabiegi można nazwać ekologicznymi?

Sztandarowym zabiegiem będzie tu wykorzystanie osocza bogatopłytkowego, podczas którego wykorzystujemy wyłącznie materiał pacjenta – mówi dr Katarzyna Kwarecka-Zając z Kliniki Kwarecka w Warszawie. Pobrana podczas zabiegu krew jest odwirowywana tak, żeby ją zagęścić i uzyskać osocze, w którym znajdują się płytki krwi zawierające czynniki wzrostu. Koncentrat ten, wstrzyknięty w wybrane miejsce staje się informacją dla organizmu, że jest tam rana, którą trzeba zagoić (jest tam duża kumulacja płytek krwi). Bodziec ten powoduje rozpoczęcie procesu naprawczego, w rezultacie którego dochodzi do gojenia, zagęszczania skóry w bardzo delikatny i naturalny sposób. Ta odpowiedź organizmu może trwać nawet przez pół roku.

Naturalnym działaniem jest też używanie zimnych laserów, światłoterapii i światła LED. W zależności od tego, po jaką długość fal sięgniemy oraz jakiego koloru światło, będzie ono w różny sposób stymulować i oddziaływać na skórę. Może to być działanie bardziej przeciwbakteryjnie albo regenerujące i stymulujące do odnowy kolagenu. To też jest bardzo delikatne i niegroźne narzędzie, które w żaden sposób zaszkodzić nie może – dodaje dr Kwarecka. Podczas tego rodzaju zabiegów nie  podaje się żadnej obcej substancji, niczego, co w przyszłości może okazać się nie do końca tak idealne niż w momencie, w którym to aplikowaliśmy. Wykorzystywane obecnie w medycynie estetycznej preparaty oczywiście są sprawdzane, przechodzą odpowiednie testy i badania, ale długofalowo nie mamy stuprocentowej pewności, czy z czasem nie powstanie ryzyko powikłań.

Do zabiegów z tej rodziny można zaliczyć również te z wykorzystaniem na początku dermarollerów, a teraz urządzenia dermapen, które poprzez bardzo gęste nakłuwanie skóry (nie musimy używać nawet żadnych preparatów) poprawiają jej napięcie i strukturę. Dzieje się tak poprzez sam fakt silnego uszkodzenia mechanicznego skóry, które uruchamia procesy naprawcze.

Peelingi i kwasy owocowe też będą miały takie działanie. Podczas tych zabiegów warstwa wierzchnia skóry zostaje złuszczona, co przyśpiesza regenerację naskórka.

Jakie są najważniejsze zalety zabiegów ekologicznych?

Przede wszystkim nie można tymi zabiegami w żaden sposób zaszkodzić, ani spowodować żadnej hiperkorekcji. Uzyskiwane efekty są delikatne i naturalne. Oczywiście nie będą one takie same, jak po chirurgii plastycznej czy bardziej agresywnych procedurach z zakresu medycyny estetycznej (wypełniaczach, toksynie botulinowej). Tam te efekty będą bardziej spektakularne i pojawią się szybciej. W przypadku zabiegów ekologicznych rezultaty pojawiają się stopniowo i delikatnie, ale są bezpieczniejsze. Obecnie wiele pacjentek poszukuje właśnie takich zabiegów, które w żaden sposób nie ingerują w ich rysy – kontynuuje dr Katarzyna Kwarecka.

Zabiegi ekologiczne najlepsze efekty dają u kobiet w średnim wieku, ponieważ są to idealne metody do spowalniania zegara biologicznego w skórze. Dzięki stosowaniu ich od ok. 30 roku życia możemy utrzymać stan skóry w bardzo dobrej kondycji przez wiele lat i nie musieć tak szybko sięgać po bardziej agresywne metody.

[PR]