Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Nieleczone lub nieodpowiednio leczone infekcje górnych dróg oddechowych mogą prowadzić do zapalenia zatok. To niezwykle uciążliwa choroba, która bardzo utrudnia codziennie funkcjonowanie. Jej leczenie powinno opierać się o starannie dobrane leki na zatoki, z których wiele dostępnych jest bez recepty.

zapalenie-zatok

Objawy kataru i zapalenia zatok mogą być bardzo meczące zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Te najczęściej spotykane to: niedrożne drogi oddechowe, uciążliwy katar, ból głowy i pogorszone samopoczucie. Można się ich pozbyć, stosując skuteczne leki na zatoki.

Jak poznać katar zatokowy?

Jednak przed wybraniem odpowiedniego leku, należy najpierw ustalić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Tym, co może o nim świadczyć, jest gęsta, żółto-zielona wydzielina, uczucie zatkania zatok oraz silny ból głowy przy pochylaniu się. Taki katar może się utrzymywać nawet przez 3 tygodnie. Pamiętajmy, że nie można go bagatelizować, bo to mogłoby doprowadzić do poważnych powikłań. Chorobę warto skonsultować z lekarzem. W znoszeniu jej objawów pomocne będą leki na zatoki dostępne bez recepty. Te natomiast mogą mieć różną postać (aerozole, tabletki, żele), co pozwala dobrać preparat, który najlepiej odpowiada na potrzeby konkretnego pacjenta.

Jak sobie radzić z zapaleniem zatok?

Katar zatokowy leczy się stosunkowo trudno, co może potwierdzić wiele osób, które cierpią na dolegliwości z nim związane. Skuteczne i właściwie dobrane leki na zatoki są tu nieocenione. Te, które są dobierane pochopnie, mogą przynieść jedynie chwilową ulgę. Leki na zatoki w formie aerozolu rozpyla się donosowo. Taki sposób podania leku jest bardzo wygodny i może przynieść szybką ulgę. Aplikacja odbywa się w odpowiednio odmierzonej dawce. Wprowadzony do dróg oddechowych lek pomaga w oczyszczaniu oraz udrażnianiu nosa i skutecznie łagodzi objawy choroby. Dużą skuteczność w zwalczaniu infekcji wykazują też tabletki na zatoki.

Jak zapobiegać chorobie?

W powiedzeniu, które mówi, że lepiej zapobiegać chorobie, niż ją leczyć, jest sporo prawdy. Dotyczy to również zapalenia zatok, które – jak już wspomnieliśmy – dla osoby chorej może być bardzo uciążliwe. Dlatego leki na zatoki, które zapobiegają dalszemu rozwojowi infekcji, warto stosować już w pierwszym etapie choroby. Szybka reakcja pozwoli powstrzymać jej rozwój i szybko wrócić do zdrowia. W zapobieganiu chorobie bardzo ważna jest też profilaktyka. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby z próchnicą zębów oraz mające problemy z drożnością dróg oddechowych, np. z powodu krzywej przegrody nosowej. Wśród przyczyn wymienia się również nawracający katar alergiczny.