Zgaga – jak skutecznie się jej pozbyć?

Zgaga to nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się po obfitym posiłku. Pieczenie w przełyku i mostku może być również spowodowane spożyciem alkoholu czy paleniem papierosów. Nie należy lekceważyć problemu, gdyż stanowi jeden z objawów refluksu, a ten z kolei towarzyszy chorobom serca. Sprawdź w jaki sposób można skutecznie pozbyć się zgagi.

zgaga

Zgaga – co to jest?

Choroba refluksowa, której towarzyszy zgaga to określenie zaburzeń funkcjonowania przełyku. Jej głównym objawem jest zarzucanie pokarmy do wnętrza układu pokarmowego przez zwieracz, a prościej mówiąc – kwas żołądkowy podchodzi do przełyku. Objawy mogą również pojawić się z powodu zbyt szybkiego spożycia pokarmu lub też jego niedokładnego przeżucia. Na tę dolegliwość są narażone w szczególności osoby, które:

  • cierpią na chorobę dwunastnicy lub wrzody żołądka,
  • są po resekcji żołądka,
  • są w ciąży lub okresie laktacji,
  • borykają się z chorobami dróg żółciowych,
  • przyjmują na czczo leki ze składnikami kwasowymi lub antybiotyki,
  • cierpiące na niestrawność.

Dodatkowo na pojawienie się zgagi w nocy są narażone osoby nadużywające alkoholu i papierosów.

Choć może ona przydarzyć się każdemu warto wiedzieć jak można jej zapobiec. Jak więc nie narazić się na nieprzyjemne objawy? Warto zadbać o odpowiedni rodzaj odżywiania, jak również unikać spożycia posiłku chwilę przed lub po ciężkim wysiłkiem fizycznym. Przyczyną zgagi może być również regularne picie napojów gazowanych czy kawy. Aby się jej pozbyć warto więc unikać tego rodzaju napojów.

Jak rozpoznać zgagę?

Zgaga, która zdarza się raz na jakiś czas nie powinna być powodem do obaw. Jeśli jednak dana osoba odczuwa ją dość często powinna zgłosić się na specjalne badanie, które ustali przyczynę pojawiania się nieprzyjemnego stanu. Do zdiagnozowania pacjenta w tym kontekście dość często korzysta się z gastroskopii. Badanie polega na wprowadzeniu w przełyk chorego przewodu zakończonego kamerką. Choć badanie nie jest przyjemne to pozwala zobaczyć wnętrze śluzówki żołądka i dwunastnicy, a co za tym idzie – umożliwia szybsze rozpoznanie problemu. Leczenie zgagi odbywa się przy pomocy specjalistycznego środka. Zanim jednak ono nastąpi koniecznym jest pobranie wycinka, a w szczególności stwierdzenia występowania wrzodów w przewodzie pokarmowym. W zależności od stanu chorobowego lekarz podejmuje odpowiednio dostosowane metody leczenia.

Jak się jej pozbyć?

Istnieje kilka sposobów na walkę z tą przykrą dolegliwością. Starsze pokolenia korzystały z domowych sposobów, np. słabej herbaty z chudym mlekiem czy specjalnych proporcji soku z ziemniaka. Współczesny rynek nie pozostawia jednak wątpliwości – to specjalistyczne preparaty stanowią skuteczny sposób na walkę ze zgagą. Lek na zgagę można zakupić bez recepty i poleca się je w szczególności osobom, u których stan nie jest powiązany z innymi przypadłościami. Specjalistyczny preparat ma za zadanie zobojętnić kwas żołądkowy, jak również zabezpieczyć błonę śluzową przed działaniem drażniącej substancji. Dobrej jakości leki wpływają również na zniwelowanie gazów gromadzących się w żołądku. Aby środek na zgagę mógł zadziałać powinno się go stosować regularnie, w zaleconych dawkach.

[Materiał zewnętrzny]