Zioła na alergię – dlaczego warto z nich skorzystać?

Coraz więcej ludzi narzeka na różne alergie oddechowe lub pokarmowe. Są one bardzo uciążliwe, zwłaszcza w okresie pylenia traw. Na rozwój tych schorzeń wpływa między innymi coraz większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Czy istnieje sposób na zniwelowanie skutków alergii? Dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy uczulenia uprzykrzają nam życie, jest zastosowanie kuracji ziołowej.

ziola-na-alergie

 1. Alergia i jej objawy
 2. Dlaczego zioła są dobre na alergię?
 3. Dlaczego zioła są lepsze od tabletek?
 4. Wizyta u zielarki – jak dobrać zioła do alergii?

Alergia i jej objawy

Choroby alergiczne są powszechne na całej kuli ziemskiej. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych występuje u około 30% populacji. Czym tak właściwie jest alergia? Jest to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obce czynniki powszechnie zwane alergenami. W normalnych warunkach, u osób zdrowych, substancje te nie powodują żadnych reakcji. Alergie mogą być różne: oddechowe, skórne bądź pokarmowe. Do najczęstszych objawów alergii należą:

 • nieżyt nosa,
 • wysypka,
 • biegunka,
 • ból brzucha,
 • zaczerwienione oczy,
 • opuchlizna,
 • kaszel,
 • zapalenie spojówek,
 • świąd,
 • kichanie,
 • utrata przytomności.

W skrajnych przypadkach alergeny mogą prowadzić do wstrząsów anafilaktycznych, które często kończą się śmiercią. Co zatem zrobić, aby zniwelować skutki alergii? jedną z metod walki z alergiami jest kuracja ziołowa. Duży wybór roślin zwalczających alergię dostępny jest na stronie: http://izielnik.pl/ziola-na-alergie.

Dlaczego zioła są dobre na alergię?

Zioła na alergię stosowane były od wielu wieków. Nasze prababcie i babcie doskonale wiedziały, która roślina zniweluje nieprzyjemne skutki alergii. Jeszcze kilka lat temu leczenie ziołami nie było tak popularne. Obecnie jednak można zaobserwować wielki powrót do ziołolecznictwa. Stosując preparaty roślinne, herbaty lub napary musimy pamiętać, że tak jak w przypadku lekarstw, kluczowe jest ich regularne przyjmowanie. Rośliny hamujące objawy alergiczne to przede wszystkim: rumianek, melisa, czarna porzeczka, pokrzywa czy nawłoć. Oczywiście lista jest znacznie bardziej długa.

Na polskich łąkach znajdziemy bardzo dużo pokrzyw. Rośliny te, powszechnie uważane za chwast, mają silne działanie antyhistaminowe, czyli właśnie antyalergiczne. Oprócz tego pokrzywa jest bogatym źródłem antyoksydantów, które powinien dostarczać swojemu organizmowi każdy alergik. Przez ostatnie lata naukowcy przyjrzeli się pokrzywie dość dokładnie. Okazuje się, że napar z pokrzywy lub kapsułki łagodzą oddechowe problemy wynikające z alergii. Szczególnie polecany jest napar z suszu.

Kolejną pospolitą rośliną pomagającą alergikom jest rumianek. Często stosowany jest jako okład na opuchnięte oczy. Napar z rumianku pity regularnie znacznie obniża poziom histaminy w organizmie człowieka. W przypadku naparu do picia na alergię lepiej stosować suszone koszyczki, niż popularny susz w saszetkach.

Dlaczego zioła są lepsze od tabletek?

Przy mocnej alergii wizyta u alergologa jest koniecznością. Tylko lekarz może dobrać odpowiednie preparaty. Jednak jeśli to możliwe, warto do pokonania alergii, zastosować tradycyjne środki. Tabletki antyalergiczne mogą bowiem powodować osłabienie, senność czy zawroty głowy. Na niektórych lekarstwach jest nawet napisane, żeby nie prowadzić samochodu po przyjęciu preparatu. Takich skutków ubocznych nie ma w przypadku stosowania ziołolecznictwa. Zioła są bezpieczne i można je przyjmować z innymi substancjami medycznymi.

Wizyta u zielarki – jak dobrać zioła do alergii?

Nie każde zioło sprawdzi się w przypadku naszej alergii. Aby odpowiednio dobrać roślinę, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych zielarek, które posiadają wiedzę dotyczącą właściwości ziół.

[Materiał zewnętrzny]