Widoczne przez skórę, niebieskosine żyły na nogach, tzw. żylaki, znane są większość z nas. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że są one nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania i jakimi sposobami możemy je leczyć?
Kogo może dotyczyć problem żylaków?
Do głównych przyczyn powstawania żylaków można zaliczyć czynniki genetyczne, styl życia (np. praca biurowa, brak ruchu i gorące kąpiele), ciążę, poród oraz zaburzenia hormonalne. Różnorodność ta sprawia, że żylaki mogą pojawić się u każdego z nas. Problem poszerzonych naczyń na kończynach dolnych dotyczy prawie połowy osób powyżej 50. roku życia. Warto jednak zaznaczyć, że również bardzo młode osoby, nawet poniżej 18 roku życia, często mają problemy z żyłkami na kończynach dolnych i zauważają pierwsze objawy choroby – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Instytutu Yonelle w Warszawie.
Problem estetyczny i zdrowotny
Żylaki w pierwszej kolejności kojarzą się z problemem estetycznym. Faktycznie może być on bardzo uciążliwy, szczególnie u młodych kobiet. Drobne naczynia pajączkowate (najłagodniejsza postać) bywają niestety bardzo widoczne i mogą wpływać na komfort i samoocenę. Rozwój zmian może zatrzymać się na tym etapie, ale istnieje też ryzyko pojawienia się żylaków, a następnie powikłań takich jak przebarwienia, czy zmiany troficzne na skórze. Leczenie poszerzonych naczyń na kończynach ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest działaniem profilaktycznym – dodaje dr n. med. Monika Kuźmińska.
Objawy niewydolności żylnej
Oprócz widocznych i mało estetycznych naczyń krwionośnych, chorobie tej towarzyszą inne objawy, które nasilają się wraz z rozwojem problemu. Możemy do nich zaliczyć:
- uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami,
- kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek,
- dyskomfort, uczucie ciągnięcia wzdłuż przebiegu żyły,
- uczucie mrowienia i pieczenia,
- świąd skóry.
Rozwiązanie
Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, m.in. stopnia zaawansowania choroby. Do najczęściej rekomendowanych zabiegów zaliczyć można skleroterapię, która uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji naczynek na nogach. Przed zabiegiem każdy pacjent poddawany jest badaniu USG naczyń żylnych z Dopplerem, które pozwala sprawdzić, w jakim stanie są naczynia. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu wywołującego w naczyniu miejscowy, kontrolowany stan zapalny, a w efekcie tego zamknięcie naczynia. Po zabiegu konieczne jest noszenie odpowiedniego opatrunku uciskowego – najlepiej, gdy są to specjalnie dobrane pończochy lub rajstopy. Świetne rezultaty można też osiągnąć łącząc skleroterapię z laserowym domykaniem pozostałych naczynek.
[PR]